Pankreas adenokarsinom modeli ve panc02 hücrelerinde düşük kalori ve lipopolisakkarit tedavisi
Low calorie and lipopolysaccharide therapy in pancreatic adenocarcinoma model and panc02 cells
  1. Tez No: 650842
  2. Yazar: ALİŞA BAHAR BEYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİDE SEMA BOLKENT, DOÇ. DR. ZEYNEP MİNE COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Pankreas kanseri, uygulanan cerrahi işlemler ve tedavilere rağmen sağkalım oranı oldukça düşük bir kanser çeşididir. Çalışmanın amacı pankreas adenokarsinom (PDAC) modeli oluşturulan C57BL/6 farelerin pankreas ve tümör dokuları üzerine lipopolisakkarit (LPS)'nin tek başına ve kalori kısıtlaması ile birlikte uygulanmasının ve LPS'nin Panc02 hücrelerinde etkilerinin incelemekti. Farklı konsantrasyonlardaki (0-50 μg/ml) LPS'nin Panc02 hücrelerine uygulanması ile doz tayini yapıldı. 10-13 haftalık erkek C57BL/6 fareler (n=40), LPS (L), LPS+kalori kısıtlaması (L+K), PDAC (P), P+L ve P+L+K olarak beş grubuna ayrıldı. Tümör ve pankreas dokularında NF-κβ, JNK ve IL-6 mRNA seviyeleri ölçüldü. NF-κβ, JNK, IL-6 ve PCNA peptid seviyeleri immünohistokimya ile belirlendi. Oksidatif stres belirteçleri ve antioksidan enzim aktiviteleri tayin edildi. TH1/TH2 sitokin ölçümleri akan hücre ölçer yöntemi ile belirlendi. P+L+K grubunun tümör çap ve ağırlık ölçümlerinin P ve P+L gruplarına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gösterdiği tespit edildi (p < 0.001, p < 0.001, p < 0.01 ve p < 0.05 sırasıyla). P+L+K grubunun PCNA immünpozitif hücre sayısının P ve P+L gruplarına göre anlamlı olarak daha düşük olduğu saptandı (p < 0.01, p < 0.05 sırasıyla). P+L+K grubunun plazma IFN-γ, IL-6, IL-2, TNF-α, IL-3 ve IL-4 seviyelerinin P grubuna göre anlamlı olarak daha düşük olduğu tespit edildi (p < 0.01, p < 0.001, p < 0.01, p < 0.05, p < 0.01 ve p < 0.05 sırasıyla). Bulgularımıza göre, LPS ve kalori kısıtlamasının birlikte uygulanması PDAC modeli farelerde daha etkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is a type of cancer that has a very low survival rate despite surgical procedures and treatments. The aim of the study was to examine the effects of lipopolysaccharide (LPS) alone and in combination with calorie restriction on the pancreatic and tumor tissues in C57BL/6 mice modeled with pancreatic adenocarcinoma (PDAC) and then the effect of LPS in Panc02 cells. Dose determination was made by applying LPS at different concentrations (0-50 μg / ml) to Panc02 cells. Male C57BL/6 mice (n = 40), 10-13 weeks old, were divided into 5 groups as LPS (L), LPS + calorie restriction (L + K), PDAC (P), P + L and P + L + K. NF-κβ, JNK and IL-6 mRNA levels were measured in tumor and pancreatic tissues. NF-κβ, JNK, IL-6 and PCNA peptide levels were determined by immunohistochemistry. Oxidative stress markers and antioxidant enzyme activities were determined. TH1 / TH2 cytokine measurements were determined by flow cytometer.