Morbid obeziteli olgularda vücut yağ kompozisyonu ile metabolik sendrom kriterleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between body fat composition and metabolic syndrome criteria in morbid obesity cases
- Tez No: 650849
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Obezite ve metabolik sendrom, tüm dünyada hızla artan ve geniş kitleleri etkileyen ciddi birer halk sağlığı sorunudur. Obezite ve metabolik sendrom kriterleri arasındaki ilişki araştırmacılar için dikkat çekici bir konudur ve bu alandaki çalışmalar halen devam etmektedir. Biz bu çalışmada, vücut kitle indeksi (VKİ) ≥40 kg/m2 olan bireylerde (morbid obez) başlangıç ve tedavinin on iki aylık sürecindeki metabolik sendrom kriterlerini ve vücut yağ dağılımlarındaki değişimi saptamayı, ayrıca morbid obez olguların verilerini normal kilolu olguların verileriyle karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, 1 Mayıs 2017-1 Ekim 2019 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne (OBDİM-EASO COM) başvuran, VKİ ≥40 kg/m2 olan 224 olgu (morbid obeziteli çalışma grubu) ve VKİ normal (18,0-25 kg/m2) 235 olgu (kontrol grubu) dahil edildi. Çalışma grubuna üç ay ve üzeri takibe gelmiş, bir yıllık takibi bulunan olgular alındı. Merkezin bilgi yönetim sisteminde olguların dosyalarından demografik özellikleri, boyu, ağırlığı, bel çevresi, VKİ, sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, nabız dakika sayısı, vücut yağ analizi (sağ kol, sol kol, sağ bacak, sol bacak, gövde ve tüm vücut) ve metabolik parametreleri (açlık kan şekeri, açlık insülini, trigliserit ve yüksek dansiteli lipoprotein kolestrol değerleri) tespit edildi. Öncelikle çalışma grubuna ve kontrol grubuna ait veriler karşılaştırıldı. Çalışma grubunun başlangıçta ve on iki ay içerisindeki vücut yağ analizlerinde ve metabolik parametrelerindeki değişikliklerin istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: Çalışma grubunda 224 olgunun yaş ortalaması 41,3±9 yıl, VKİ ortalaması 45,8±5,2 kg/m2 ve çoğunluğu kadın cinsiyet idi (%86,2).
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity and metabolic syndrome is a serious public health problem that is rapidly increasing all over the world and affects large masses. The relationship between obesity and metabolic syndrome criteria is a remarkable issue for researchers, and studies on this subject are still ongoing. Not that, we aimed to compare the metabolic syndrome criteria and body fat change during the two-month period from the onset and above the treatment in individuals with a body mass index (BMI) ≥40 kg / m2 (morbidly obese), as well as the comparison of morbid obese cases with normal weight cases. Method: In this retrospective study, 224 cases with BMI ≥40 kg / m2 (morbid obesity study group) who applied to Zonguldak Bülent Ecevit University Obesity and Diabetes Application and Research Center (OBDİM-EASO COM) between 1 May 2017 and 1 October 2019 and 235 cases (control group) with normal BMI (18.0-25 kg / m2) were included. The subjects who had a follow-up for three months or more and followed up for one year were included in the study group. In the information management system of the center, demographic characteristics, height, weight, waist circumference, BMI, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, pulse rate, body fat analysis (right arm, left arm, right leg, left leg, trunk and whole body ) and metabolic parameters (fasting blood glucose, fasting insulin, triglyceride and high-density lipoprotein cholesterol values) were determined. First of all, the data of the study group and the control group were compared. Statistical analysis of changes in body fat analysis and metabolic parameters of the study group at the beginning and within twelve months was performed. Results: The mean age of 224 patients in the study group was 41.3 ± 9 years, the mean BMI was 45.8 ± 5.2 kg / m2, and the majority were female (86.2%).