Elit alp kayakçılarına uygulanan foam roller egzersizlerinin performans üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of foam roller exercises applied to elite alpine skiers on their performance
- Tez No: 650848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİMHAN KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma elit alp kayakçılarına ısınmaya ek olarak uygulanan akut foam roller (FR) egzersizlerinin performansları üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, elit düzeyde 16 erkek alp kayakçısı gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcular tesadüfi yöntemle iki eşit (FR ve kontrol) gruba ayrılmıştır. FR grubuna ölçümler ve ısınma öncesinde 3 set 30'ar saniye ile quadriceps, hamstring, gastrocnemius ve gluteal kas gruplarına 30 saniye pasif dinlenme aralıklarıyla FR egzersizleri uygulanmıştır. Bu uygulamadan sonra FR ve kontrol grubu rutin ısınma hareketlerini (10 dk aktif ısınma ve 1 iniş kayaklı egzersizler) yaparak, yarışma kurallarına uygun bir şekilde hazırlanan pistte 4 iniş gerçekleştirmişlerdir. Elde edilen sonuçlara göre FR ve kontrol gruplarının 1, 2, 3 ve 4. iniş süreleri arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of acute foam roller (FR) exercises applied to elite alpine skiers in addition to warm-up on their performance. Sixteen elite male alpine skiers voluntarily participated in the study. The athletes participating in the study were randomly divided into two equal (FR and control) groups. Before the measurements and warm-up, FR exercises were applied to the quadriceps, hamstring, gastrocnemius, and gluteal muscle groups for 3 sets of 30 seconds with passive rest intervals of 30 seconds to the FR group. After this application, FR and the control group performed routine warm-up exercises (10 minutes active warm-up and 1 run ski exercises) and made 4 runs on the track prepared in accordance with the competition rules. According to the results, there was no significant difference between the 1st, 2nd, 3rd, and 4th running times of the FR and control groups (p> 0.05).