Çocuklarda lokal anestezi uygulamaları sırasında düşük seviyeli lazer terapisi uygulamasının enjeksiyon ağrısı ve anestezi etkinliği üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Effects of low level laser therapy on injection pain and anesthesia efficacy during local anesthesia in children
  1. Tez No: 650864
  2. Yazar: GÜL UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ŞERMET ELBAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; çocuklarda alt süt birinci molar dişlerin pulpatomi tedavisi sırasında uygulanan lokal anestezi uygulamalarında, düşük seviyeli lazer terapisinin (DSLT); enjeksiyon sırasında meydana gelen ağrı ve anestezi etkinliği üzerine etkisini değerlendirmektir. Bu randomize, bölünmüş ağız(split-mouth), çift kör klinik araştırmaya, 6-12 yaş aralığında 60 çocuk hastanın 120 adet dişi dahil edilmiştir. Her bir enjeksiyon öncesinde topikal anestezi uygulaması gerçekleştirilirken, DSLT uygulanan grup, deney grubu, uygulanmayan ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Bu amaçla, 810 nm dalga boylu diyot lazer; 0,3W güç, 0,087 cm2 fokal spot alanı, 69 J/cm2 enerji yoğunluğu ile temassız ve devamlı modda 20 saniye boyunca uygulanmıştır. Araştırmada enjeksiyon ağrısı, modifiye Wong Baker yüz ifadesi ağrı skalası ve“Face, Legs, Activity, Cry, Consolability (FLACC)”ağrı değerlendirme skalası kullanılarak sübjektif ve objektif olarak, anestezi etkinliği ise pulpatomi tedavisi sırasında yalnızca FLACC ağrı skalası ile objektif olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of low-level laser therapy (LLLT) on injection pain and anesthesia efficacy in local anesthesia applications of children undergoing pulpotomy. The study was conducted as a randomized, controlled-crossover, double-blind clinical trial with 60 children aged 6-12 years with bilateral profound caries of primary first mandibular molars. Topical anesthesia was applied before each injection and LLLT (a diode laser, wavelength, 810 nm; continuous mode, output power 0.3 W; 20 sec, 69 J/ cm2, 0.087 cm2 focal spot area) was applied intraorally 1 mm from the target tissue following topical anesthesia in the experimental group. In the contralateral side (control group), the hand piece was applied, but without laser activation. In the study, injection pain was evaluated subjectively and objectively using the modified Wong Baker Faces Pain Rating Scale and the“Face, Legs, Activity, Cry, Consolability (FLACC)”Behavioral Pain Assessment Scale, and anesthetic efficacy was evaluated only objectively with the FLACC scale during pulpatomy treatment.