Yıkıcı duygudurumu düzenleyememe bozukluğu ve karşıt olma karşı gelme bozukluğu olan çocukların mizaç özelliği, irritabilite düzeyi ve disregülasyon profili açısından karşılaştırılması
Comparison of children with disruptive mood dysregulation disorder and oppositional defiant disorder in terms of temperament, irritability level and dysregulation profile
- Tez No: 650865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çocukluk ve gençlik döneminde karşılaşılan, irritabilite ve öfke patlamaları ile kendini gösteren bir psikiyatrik bozukluk olan Yıkıcı Duygudurumu Düzenleyememe Bozukluğunun (YDDB) ve benzer yaş grubunda görülen diğer bir psikiyatrik bozukluk olan Karşıt Olma Karşı Gelme Bozukluğunun (KOKGB) belirti kümeleri yüksek oranda kesişmektedir. Bu sebeple bu bozuklukların ayrı bozukluklar mı olduğu, yoksa aynı bozukluğun farklı alt tiplerini mi temsil ettiği tartışma konusudur. Bu araştırmada, Gaziantep Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'ne başvuran, sinirlilik veya öfke patlamaları şikayeti olan ve YDDB veya KOKGB tanısı alan 8-12 yaş aralığındaki 96 çocukta, sosyodemografik özellikler, yarı yapılandırılmış klinik görüşme ile tanısal özellikler, psikometrik ölçeklerle mizaç özellikleri, aile işlevleri, duygu ayarlama sorunları, irritabilite şiddeti, dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile ilişkili davranış sorunları, disregülasyon profili, depresyon ve kaygı belirtileri değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. YDDB annenin eğitim seviyesi dışında sosyodemografik özellikler açısından KOKGB'den ayrışmamaktadır. YDDB tanısı alanların hepsinde komorbidite mevcuttur ve YDDB KOKGB'ye göre daha fazla sayıda komorbidite ile ilişkilidir. Yaşam boyu en yüksek komorbidite %96 ile Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğudur (DEHB). YDDB tanısı alan olguların %96'sı KOKGB tanısını da karşılamaktadır. Psikometrik ölçeklerden elde edilen veriler YDDB'nin irritabilite şiddeti, duygu regülasyon sorunları, olumsuz duygulanım, yeni durumlara uyum sağlama becerisi ve anksiyete ve depresyon belirtileri bakımından KOKGB'den daha ağır bir bozukluk olduğunu, ancak dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri, mizaç özelliklerinden yaptığı işi sürdürebilme kapasitesi ve motor aktivite seviyesi ve disregülasyon profili bakımından KOKGB'den ayrışmadığını, Disregülasyon Profilinin KOKGB'de de yüksek sıklıkta görüldüğünü göstermektedir Sonuç olarak, YDDB ve KOKGB olgularının benzer ruhsal sorunlara farklı şiddetlerde sahip olmaları nedeniyle YDDB'nin KOKGB içerisinde özel bir alt grubu temsil edebileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
There is a diagnostic overlap between the symptom clusters of Disruptive Mood Dysregulation Disorder (DMDD), a psychiatric disorder that is diagnosed in childhood and adolescence and manifests itself with irritability and anger outbursts and Oppositional Defiant Disorder (ODD), another psychiatric disorder seen in a similar age group. Therefore, differences of opinion have arisen regarding whether these disorders should be evaluated as separate disorders or as different dimensions of a single disorder. In this study, 96 children between the ages of 8-12 who presented to Gaziantep University, Department of Child and Adolescent Psychiatry with irritability or anger outbursts and were diagnosed with either DMDD or ODD were evaluated in terms of sociodemographic characteristics, were diagnosed with a semi-structured clinical interview and were assessed with psychometric scales of temperament, family functions, emotional adjustment problems, severity of irritability, behavioral problems associated with attention deficit and hyperactivity, Dysregulation Profile, depression and anxiety symptoms and compared regarding these clinical correlates. The results show that ODD did not differ from DMDD in terms of sociodemographic factors, except maternal education level. All those diagnosed with DMDD had comorbidities, and DMDD is associated with a higher frequency of comorbidities than ODD. The most common lifetime comorbidity was Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) with 96%. 96% of the cases diagnosed with DMDD also meet the diagnostic criteria for ODD. The data obtained from psychometric scales show that DMDD was a more severe disorder than ODD in terms of irritability, emotion regulation problems, negative affect, adaptive skills and anxiety and depression symptoms, but it does not differ from ODD in terms of attention deficit and hyperactivity symptoms, motor activity and persistence temperaments and Dysregulation Profile. ODD was associated with the Dysregulation Profile at a high rate as well. As a result, DMDD may represent a special subgroup within ODD since these disorders are associated with similar mental health problems with different severities, except for the temperament characteristics sub-dimensions.