Çocuklarda lokal anestezi uygulamaları sırasında biyostimulasyon amacıyla kullanılan farklı güçlerdeki düşük doz lazer uygulamalarının supraperiostal anestezi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Evaluation of the effects of photobiomodulation therapy with different level dose application plus topical anesthesia and comparison of its effect with placebo plus topical anesthesia on injecton pain in children
- Tez No: 723642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ŞERMET ELBAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Düşük seviyeli lazer terapisinin (biyostimulasyon) infiltrasyon anestezisi sırasındaki enjeksiyon ağrısını azaltmak amacıyla kullanımı, çocuklarla yapılan sınırlı sayıda çalışmada rapor edilmiştir, ancak etkinliği ve uygulama dozları konusunda henüz fikir birliği sağlanamamıştır. Bu çalışmanın amacı fotobiyostimulasyon (DSLT) uygulamasının üç farklı seviye doz (farklı güç değerleriyle) uygulaması artı topikal anestezi ile etkilerini değerlendirmek ve bunları plasebo (yalnızca topikal anestezi) ile çocuklarda infiltratif anestezinin enjeksiyon ağrısı üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Bu prospektif, randomize, üç kör, paralel kontrollü klinik araştırma 6-12 yaş aralığındaki 160 çocuk hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastalar rastgele lazer uygulaması yapılan 3 grup (deney grupları) ve lazer uygulanmayan kontrol grubu (plasebo) olmak üzere her biri 40 kişiden oluşan 4 gruba ayrılmıştır. Deney gruplarında hastalara topikal anestezi öncesinde sırasıyla 1. Gruba 0.3 watt, 2. Gruba 0.4 watt, 3. Gruba ise 0.5 watt düşük seviye lazer terapisi uygulandı. (810 nm dalga boylu diod lazer, devamlı mod, 20 saniye uygulama süresi). Enerji yoğunluğu ise sırsasıyla 1. grup için 69 J/cm2, 2. Grup için 92 J/cm2, 3. Grup için 115 J/cm2 olarak hesaplandı. Kontrol grubu olan 4. Grup için ise lazer cihazı ortamda bulunduruldu ancak çalıştırılmadı. Enjeksiyon sırasındaki ağrı değerlerini ölçmek amacıyla; sübjektif değerlendirme için Wong-Baker FACESR yüz ifadesi ağrı skalası, objektif değerlendirmeler için ise“Face, Legs, Activity Cry Consolability (FLACC)”ağrı skalası kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The use of low-level laser therapy (LLLT/Photomodulation) to reduce injection pain associated with dental infiltrative anesthesia (IA) is reported in limited number of studies with children but there is no complete consensus regarding its efficacy and application doses yet. The aim of the study was to evaluate the effects of the Photobiomodulation therapy (PBMT) with three different level doses (with different power value) application plus topical anesthesia and to compare them with the placebo+ topical anesthesia on injection pain of local infiltrative anesthesia in children. The study was conducted as a prospective, parallel-arm controlled, randomized, triple-blind clinical trial with 160 children aged 6–12 years. The patients were randomly divided into 4 groups as 3 groups with laser application (experimental groups) and a control group (plasebo group) without laser application, as 40 patients in each group. In experimental groups, before the topical anesthesia usage, a power of 0.3-watt, 0.4-watt and 0.5-watt low level laser applied in group 1, group 2 and group 3, respectively. (a diode laser: 810 nm; continuous mode; 20 s for each group). Enerjy density was calculated as 69 J/cm2, 92 J/cm2, and 115 J/cm2 group 1,2,3, respectively. The fourth group was the control; a placebo application of laser performed before topical anesthesia but not activated. The injection pain was evaluated subjectively and objectively using the Wong-Baker Faces Pain Rating Scale (PRS) and the Face, Legs, Activity, Cry, Consolability (FLACC) scale respectively. Data were analyzed for statistical significance (p < .05) The Experimental groups showed a statistically significant lower pain scores as compared to placebo group according to the PRS and FLACC Data (p < .05). In experimental groups, the mean FLACC and PRS pain scores decreased as the applied power increased, however, no significant difference was found between groups according to both Pain Scale sores. Also, no relationship was found in pain scores related to gender and jaw differences in all four groups. It has been determined that the application of photobiomodulation with the topical anesthesia with an 810-nm diode laser before local infiltration anesthesia reduced injection pain of local infiltrative anesthesia regardless of the applied laser dose in this study.