Halluks valgustadistal parmaksızoğlu osteotomisitekniği ve sonuçları
Distal parmaksizoğlu osteotomytechniques and results in hallux valgus surgery
- Tez No: 650881
- Danışmanlar: UZMAN GÖKHAN ÖZKAZANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Halluks valgus, başparmağın MTP eklemden laterale deviasyonu ile sonuçlanan birinci sıranın kompleks bir deformitesidir. Halluks valgus, tek başına bir hastalık değildir. 1. metatars hattının kompleks deformitesi olmakla beraber genelde diğer küçük parmaklarınında etkilendiği bir hastalıktır. Hastanın klinik, radyolojik değerlendirilmesi yanı sıra beklentilerinin öğrenilmesi, seçilecek tedavi yönteminin planlanması açısından önemlidir. Halluks valgus cerrahi tedavisinde başarılı bir sonuç elde etmek için iyi bir preoperatif planlama yapmak ve bunun sonucunda uygun cerrahi prosedürü seçmek gerekmektedir. Genellikle 1-2 metatars arasındaki açı 8-9º den,1.MTF eklem valgus açısı da 15-20 dereceden fazladır. Eğer 1 MTF eklem valgus açısı (halluks valgus açısı-HVA) 30-35 dereceyi aşarsa, genellikle 1. parmağın pronasyonu ile sonuçlanır. Normal anatomide fleksiyon ekstansiyon hattında 1. MTF eklem plantarda yer alan abduktor hallucis tendonu plantar doğrultudan uzağa hareket eder.(1) G.O.P. Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde; Haziran 2010 – Temmuz 2014 tarihleri arasında 24 Halluks valgus ameliyatı gerçekleştirildi. Ameliyat tekniği olarak kliniğimizde geliştirilen distal ''Parmaksızoğlu'' tekniği kullanıldı. Hastaların preop ve postop radyolojik kriterleri ve postop takipleri geriye dönük olarak incelendi. Tüm hastalar ameliyat öncesi ayak basarak; ön-arka, yan ayak grafileri ile değerlendirildi. Ameliyat öncesi ortalama yaş 46, ortalama intermetatarsal açı 13.13±3.65º, ortalama halluks valgus açısı 28.00±5.55º ve distal metatarsal artiküler açı 15.25±7.88º idi. Klinik değerlendirme AOFAS skoru kullanılarak yapıldı; ameliyat öncesi 66.04±9.10 iken ameliyat sonrası 96.04±4.88 olarak bulundu. Sonuç olarak halluks valgus tanılı hastalarda, özellikle hafif ve orta dereceli deformiteye sahip olgularda distal 'Parmaksızoğlu osteotomisi' uygulanma ve sonuçlar açısından güvenilir ve yüz güldürücü bir teknik olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Hallux valgus is a complex deformity of the first row, resulting in the deviation of the thumb from the MTP joint to the lateral. Hallux valgus is not a disease alone. Although the first metatarsal line has a complex deformity, it is a disease in which it is generally affected on other small fingers. Besides the clinical and radiological evaluation of the patient, learning his expectations is important in terms of planning the treatment method to be chosen. In order to achieve a successful result in hallux valgus surgical treatment, it is necessary to make a good preoperative planning and consequently choose the appropriate surgical procedure. Generally, the angle between 1-2 metatars is more than 8-9, and the angle of the 1st MTF joint valgus is more than 15-20 degrees. If 1 MTF joint valgus angle (hallux valgus angle-HVA) exceeds 30-35 degrees, it usually results in pronation of the 1st finger. In normal anatomy, the abductor hallucis tendon located in the 1st MTF joint plantar in the flexion extension line moves away from the plantar direction. (1) G.O.P. In Taksim Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic; 24 Hallux valgus surgery was performed between June 2010 and July 2014. Distal 'Fingerless' technique, which was developed in our clinic, was used as an operation technique. Preop and postop radiological criteria and postop follow-up of the patients were analyzed retrospectively. All patients were pressed before the operation; The anterior-posterior and lateral foot radiographs were evaluated. Mean preoperative age was 46, mean intermetatarsal angle was 13.13 ± 3.65º, mean hallux valgus angle was 28.00 ± 5.55º, and distal metatarsal articular angle was 15.25 ± 7.88º. Clinical evaluation was done using the AOFAS score; While it was 66.04 ± 9.10 preoperatively, it was 96.04 ± 4.88 postoperatively. As a result, it was concluded that distal 'Fingerlessoğlu osteotomy' is a reliable and satisfactory technique in patients diagnosed with hallux valgus, especially in patients with mild and moderate deformity