Blind estimation of Co-channel signal using direction of arrivals
Geliş açısı kullanılarak eşkanallı sinyallerin körleme kestirilmesi
- Tez No: 65089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE AKARUN, DOÇ. DR. AYŞIN ERTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Geliş Açısı Kullanılarak Eşkanallı Sinyallerin Körleme Kestirilmesi ÖZET Eşkanallı sinyallerin körleme kestirilmesinde bir anten dizisi kullanılabilir. Zaman Bölüşümlü Çoğullama sistemleri için geliştirilmiş olan körleme sinyal kestirme yöntemleri sinyallerin iki değerli yapısını kullanmaktadır. Bu yöntem incelendi ve geliştirici öneriler sunuldu. Sistemin tanımlanabilir olmama olasılığı için daha sıkı bir üst sınır belirlendi. Sinyallerin geliş açılarını kullanan yeni bir yöntem geliştirildi ve performansı eski yönteminki ile karşılaştırıldı. Benzetim sonuçları, sinyallerin an ten dizisine sınırlı sayıda yönden ulaşması halinde, bu yöntemin eski yöntemlere olan üstünlüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT An antenna array may be used for blind estimation of multiple co-channel sig nals. Iterative Blind Estimation method developed for Time Division Multiple Access (TDMA) systems exploits the digital structure of the signals. This method is analyzed and improvements to the algorithm are suggested. A stricter upperbound for non- identiftability of the system is determined. An alternative algorithm which exploits the directions of arrival of the signals is developed and its performance is compared with the Iterative Blind Estimation method. Simulation results demonstrate the superiority of the present method to previous methods, in the case that the signals generated by each source arrive at the antenna array from a limited number of directions.