5G frekansı mikroşerit filtre tasarımı
5G frequency microstrip filter design
- Tez No: 650900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER ÖZGÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada alçak geçiren, yüksek geçiren, bant geçiren ve bant durduran mikroşerit filtre tasarımları yapılmıştır. Tasarım için temel devre teorisi bilgileri, pasif elemanlı elektrik filtreleri, dağınık parametreli sistemler hakkındaki bilgilerin gerekli olduğu görülerek tezde bu konu başlıklarına yer verilmiştir. Mikroşerit filtreler, mikroşerit yapılar üzerinde şekillenen, mikroşerit iletim hatları, mikroşerit süreksizlikler ve mikroşerit rezonatörlerin empedans uyumu sağlanarak bir arada kullanılmasıyla tasarlanan yapılardır. Tasarım sürecinde dağınık parametrelere sahip bu yapıların toplu parametreli devre yapıları ile modellenmesi gerektiği için eşdeğer devre modelleri ve matematiksel karşılıkları üzerinde detaylıca durulmuştur. Tasarımlar elektromanyetik benzetim programı olan CST kullanılarak simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, low-pass, high-pass, band-pass and band-reject microstrip filter design are made. Because of the information of basic electrical circuit theory, passive electrical filters, distributed parameter systems are thought to be necessary for design is given as topics in thesis. Microstrip filters are designed by using a combination of microstrip structures, microstrip transmission lines, microstrip discontinuities and impedance matching of the microstrip resonator on microstrip structures. The designs are simulated by using CST.