Mersinli Cemal Paşa'nın askerî ve siyasi hayatı
Mersinli Cemal Pasha's military and political life
  1. Tez No: 650915
  2. Yazar: GÜRKAN POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN TEKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Mehmet Cemal Mersinli 1873 yılında Mersin'de doğmuş, 1941 yılında Ankara'da hayatını kaybetmiştir. Yaklaşık 68 yıl süren yaşamı boyunca yakın dönem Türk tarihinin kritik olaylarında bizatihi bulunmuş ve gerek askerî gerekse siyasi işleriyle önemli ve etkili olaylara temas etmiştir. Bu tez çalışmasında Mersinli Cemal Paşa'nın askerî ve siyasi hayatı dört bölüm başlığı altında incelenmiştir: Birinci Bölümde Birinci Dünya Harbi'ndeki faaliyetleri; İkinci Bölümde Mütareke Dönemi'ndeki faaliyetleri ile Harbiye Nazırlığı görevi; Üçüncü Bölümde Malta sürgün günleri, I. Dönem TBMM'deki mebusluğu ve Meclis dışı kalması; Dördüncü ve son bölümde de İzmir Suikast Teşebbüsü ile VI. Dönem TBMM İçel Mebusluğu ele alınmıştır. Ayrıca son bölümde Mersinli Cemal Paşa'nın kişiliğine temas edilmiş ve bugüne ulaşabilmiş eserleri aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mehmet Cemal Mersinli was born in Mersin in 1873 and died in Ankara in 1941. During his life of about 68 years, he found himself in critical events of recent Turkish history, and both through military and political affairs he touched important and influential events. In this thesis, the military and political life of Mersinli Cemal Pasha is examined under four chapters: In the first part, his activities in the First World War, In the second part, his activities during the Armistice Period and the duty of the Ministry of War, In the third part, Maltha exile days, his duty of deputy in the first half of the Parliament and his staying outside of the Assembly, In the fourth and the last part, his Izmir Assassination initiative and his VI. period the Parliamentery deputy of Içel is discussed. Also in the last part, the personality of Mersinli Cemal Pasha is touched and all his works that have survived to today is indicated.