Çay hasat makinesi tasarımı
Design of tea harvesting machine
  1. Tez No: 650914
  2. Yazar: DOĞUKAN SEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENEK HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde çay hasatında iş gücü sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu sıkıntı insan gücü ve otomasyon açığından kaynaklanmaktadır. İnsan gücü de bir süreden sonra sınırlı ve yetersiz kalmaktadır. Bu sebepten dolayı çayı hasat edecek uygun makinaları geliştirmeye ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmada benzer çay hasat makinalarından farklı olarak; vakum, redüktörlü motor, şarj edilebilir bataryalar, oval tasarımlı tarak, kesici takım olarak paslanmaz çelik tel kullanılmıştır. Hafif ve dayanıklı malzemeler ile insan gücünün kullanımı minimuma indirilerek kısa sürede yüksek verim hedeflenmiştir. Sonrasında TRIZ prensipleri ile problemlerin çözümünde izleyeceğimiz yol haritası çıkarılmış ve ideal makine için alternatifler oluşturularak en uygunu tasarım yapılmıştır. Tasarımda, tasarım problemlerini çözmek için 39 mühendislik parametresi, bir çelişki matrisi ve 40 yaratıcı ilkeden yararlanan yenilikçi tasarımlar ve özellikler bulmak için beyin fırtınası uygulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, there is a labor shortage in tea harvest. This problem is due to manpower and automation deficit. After a while and the manpower is insufficient. For this reason, it needs to improve the machines to be harvested. In this study, different from similar tea harvesters; there are vacuum, reducer motor, rechargeable batteries, oval design comb, stainless steel wire as cutting tool. With light and durable materials, the use of manpower is minimized and high efficiency is aimed in a short time. Afterwards, the road map that we will follow in solving the problems with the principles of TRIZ was drawn and alternatives were created for the ideal machine and the most suitable design was made. In the design, brainstorming applications have been made to find innovative designs and features that make use of 39 engineering parameters, a contradiction matrix, and 40 creative principles to solve design problems.