Investigating the use and effectiveness of distributed snubber structures in resonant inverters
Rezonans tipi evirgeçlerde dağıtılmış snubber yapılarının kullanımı ve etkilerinin araştırılması
- Tez No: 650916
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzde güç evirgeçleri elektronik endüstrisindeki geleneksel kullanımlarına ek olarak alternatif enerji teknolojileri konusundaki gelişmeler, elektrikli araçlara ve bunların şarj cihazlarına olan dönüşüm, yüksek teknoloji havacılık ve askeri teçhizat talebindeki artan talep ile giderek daha fazla cazibe kazanmaktadır. Bu alanda rezonans tipi evirgeçler indüksiyon ısıtma sistemlerinde ve piezoelektrik sürücülerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir rezonans evirgeci yük rezonans frekansında çalıştığında, anahtarlama, akım ve gerilimin sıfır geçişlerinde gerçekleşir. Ancak, bazı uygulamalarda rezonans evirgeçlerinin çıkış gücünü kontrol etmek amacıyla yük rezonans frekansının üstünde veya altında çalıştırılabilmektedir. Bu tez çalışmasında temel rezonans evirgeç tipleri ve bastırıcı devreler incelenmiştir. Yarıiletken anahtarlama elemanlarında kablolama ve bağlantı noktaları kaynaklı kaçak devre bileşenlerini azaltma tekniklerine değinilmiştir. Düşük endüktanslı paketleme yapısına sahip bir bastırıcı kondansatör tasarımı tanıtılmıştır. Yükün rezonans frekansı üzerinde çalışan, endüktif anahtarlamanın gerçekleştiği seri rezonans tipli bir evirgeç için transmisyon hattından oluşan yeni bir bastırıcı yapısı önerilmiştir. Bir transmisyon hattı, dağıtılmış bir devre olduğu için, iletim hattının malzeme özellikleri ve boyutlarına bağlı olarak tanımlı bir zaman öncesinde ve sonrasında oldukça farklı elektriksel davranışlar sergiler. Yapılan çalışmalarda, anahtarlanacak devre elemanlarının kapanma zamanları ile karşılaştırılabilir düzeyde yayılma sürelerine sahip kablolar kullanılmıştır. Uzak ucu açık bırakan bu kablolar, bastırma elemanları olarak yarı iletken anahtarlar uçlarına bağlanmıştır. Bu kablolar, anahtarlama elemanının kapanma işlemi sırasında direnç görevi görür ve anahtar akımını yönlendirerek elektriksel stresi azaltmaya yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Today, power inverters are getting more and more attraction with their conventional use in the electronics industry, as well as the latest developments in alternative energy technologies, the transition to battery-powered vehicles and their chargers, and the increasing demand for high-tech aerospace and military equipment. In this area resonant inverters are commonly used in induction heating systems and piezoelectric actuator drives. When a resonant inverter operates at its load resonant frequency then soft switching operation results in. For this reason, adding snubbers into a resonant inverter circuit may seem to be unnecessary. However, for the purpose of controlling the output power, sometimes resonant inverters are operated above or below the load resonant frequency. In this dissertation, the main resonant inverter types and snubber circuits have been investigated. Basically, techniques to reduce stray components caused by wiring assemblies of switching devices have been described. A low inductance package snubber capacitor design was introduced and its equivalent circuit model parameters were compared. Finally, a new snubber circuit consists of a transmission line only is proposed for the series type resonant inverter working above the load resonant frequency. In this case clamped inductive switching occurs. Hence, application an efficient snubbing technique would greatly increase the reliability of the inverter operation. Since a transmission line is a distributed circuit, it exhibits highly different behaviours electrically before and after a time duration determined by transmission line material properties and its dimensions. Cables with propagation times comparable switching times of the transistors to be snubbed was used in this study. These cables leaving far end open were connected across the semiconductor switches as snubber elements. These cables behaves as resistors during the turn-off process and helps to reduce electrical stress by diverting the switch current.