Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı alan çocuk ve ergenlerin cinsiyet farklılıklarına göre değerlendirilmesi
Assessment of gender differences in children and adolescents diagnosed with Attention Deficit and Hyperactivity Disorder
  1. Tez No: 650924
  2. Yazar: ALİ ALP ÇOMUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK GÖRKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamızda amacımız, poliklinik takipli hastalarımızın çoğunu oluşturan“Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu”tanılı olguların cinsiyetlerine göre sosyodemografik özelliklerinin, tanı alma yaşlarının, eş psikiyatrik hastalıklarının, psikometrik testlerinin, okul başarılarının ve tedavilerinin araştırılması olmuştur. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine 01.01.2018-31.12.2019 tarihleri arasında başvurup Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanısı alan olgular çalışmaya dahil edildi. 837'si erkek 305'i kız toplam 1142 olgunun hasta dosyaları geriye dönük olarak taranmıştır. Olguların ilk tanı yaşı ortalama 7.33 bulundu. Kızlar için ilk tanı yaşı ortalama 7.51, erkekler için ilk tanı yaşı ortalama 7.26 idi. Erkeklerde ilk tanı yaşı ortalaması kızlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük saptandı (p=0.663). Olguların %47.8'i bileşik alt tip, %34.5'i dikkat eksikliği baskın alt tip, 17.6'sı hiperaktivite-dürtüsellik baskın alt tip olarak saptanmıştır. Gruplar kendi içinde karşılaştırıldığında; erkeklerde hiperaktivitedürtüsellik baskın alt tip, kızlarda dikkat eksikliği baskın alt tip istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek saptanmıştır (p=0.023; p=0.002). Psikiyatrik eştanısı olanların oranı % 57.3 bulunmuştur. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'na eşlik eden en sık psikiyatrik bozukluk karşıt olma karşı gelme bozukluğu (%29.64) olarak saptanmıştır. Erkeklerde karşıt olma karşı gelme bozukluğu ve davranım bozukluğu, kızlarda anksiyete bozukluğu istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p=0.000; p=0.009; p=0.000). Erkek ve kızlar Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği'nin gözden geçirilmiş versiyonu puanlarına göre karşılaştırıldığında, erkeklerin sözel, performans ve toplam zeka puanları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0.026; p=0.046; p=0.036). Gruplar arasında ders başarıları ve ilk tedavi tercihleri açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır (p=0.663; p=0.806).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to explore the sociodemographic characteristics, mean age of diagnosis, comorbid psychiatric disorders, psychometric test results, academic performance and medical treatments between genders diagnosed with“Attention Deficit and Hyperactivity Disorder”. Patients diagnosed with Attention Deficit and Hyperactivity Disorder who have applied to the outpatient clinic of Trakya University Faculty of Medicine, Department of Child and Adolescent Mental Health and Diseases between 01.01.2018-31.12.2019 were included in this study. Medical records of 1142 cases, 837 boys and 305 girls, retrospectively reviewed. The mean age of diagnosis was 7.33 years. The mean age of diagnosis was 7.51 years for girls and 7.26 years for boys. The mean age of diagnosis was significantly lower in boys than girls (p=0.663). 47.8% of the cases had the combined subtype, 34.5% inattentive subtype, 17.6% hyperactive-impulsive subtype. Hyperactive-impulsive subtype was significantly higher in boys than girls and inattentive subtype was significantly higher in girls than boys (p = 0.023; p = 0.002). %57.3 of cases had another psychiatric comorbidity . The most common psychiatric comorbidity was oppositional defiant disorder (29.64%). Oppositional defiant disorder and conduct disorder was significantly higher in boys and anxiety disorder was significantly higher in girls (p = 0.000; p = 0.009; p = 0.000). Comparing The Wechsler Intelligence Scale for Children- Revised scores; the verbal, performance and total intelligence scores of the boys were found to be statistically significantly higher than girls (p = 0.026; p = 0.046; p = 0.036). No significant difference was found between the groups in terms of academic performance and medications (p = 0.663; p = 0.806).