Preparation of a copper based shape memory alloy by mechanical alloying technique
Bakır esaslı şekil bellekli alaşımın mekanik alaşımlandırma yoluyla imalatı
  1. Tez No: 65093
  2. Yazar: SEVAN ŞAHİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu çalışmada Cu-20.25Zn-6.25Al alaşımının mekanik özellikleri ve mikroyapısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Martensitik transformasyon, termoelastisite, psüdoeiastisite ve şekil-bellek özelliği mekanizmasının kısa bir özeti ile bunların şekil bellekli alaşımlarla olan ilişkileriyle birlikte sunulmuştur. Daha sonra bakır esaslı şekil bellekli alaşımların mekanik özellikleri ve deformasyon davranışları verilmiştir. Daha sonra bakır esaslı şekil bellekli alaşımların mekanik alaşımlandırma tekniği yoluyla hazırlanması açıklanmıştır. Deneysel çalışmada, Cu-Zn-Al şekil bellekli alaşım üretilmiştir. Bu amaç için, karıştırma, ön-şekillendirme, soğuk izostatik presleme ve sinterleme prosesleri uygulanmıştır. Sinterleme prosesi için bir fırın dizaynı ve imalatı yapılmıştır. Sinterlenen numunelerdeki kırılganlık sorununu çözmek için ikinci bir imalat tekniği olarak sıcak ekstrüzyon uygulanmıştır. Sinterleme aşamasından sonra mekanik özellik ve mikroyapı araştırmaları yapılmıştır. Her aşama sonrası, numunelerin yoğunlukları ve Vickers Mikrosertlik değerleri saptanmıştır. Son aşamada üretilen Cu-Zn-Al şekil bellekli alaşımın içyapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the microstructure and mechanical property relationship of Cu- 20.25Zn-6.25Al (wtpct) alloy was investigated. A brief review of martensitic transformations, thermoelasticity, pseudoelasticity and mechanism of the shape memory effect were presented together with the complementary properties of shape memory alloys. The mechanical properties and deformation behavior of Cu based shape memory alloys were given. Then, the preparation of copper based shape memory alloy via mechanical alloying technique was explained. In the experimental study, Cu-Zn-Al shape memory alloy was produced. For this aim mixing, pre-shaping, cold isostatic pressing and sintering processes were applied. For sintering process, a special furnace was designed and manufactured. To overcome the brittle nature of sintered specimens, a second manufacturing technique of hot extrusion was applied. After sintering step, microstructure and mechanical property investigations were done. After each step, the densities and Vickers Microhardness values were determined. Finally, microstructural analysis of the CuZnAl shape memory alloy were performed.