Relative distributions of origanum oil components in oil and sub/supercritical carbon dioxide phases
Kekik yağı bileşenlerinin yağ ve kritikaltı/üstü karbon dioksit fazlarındaki göreceli dağılımlar
  1. Tez No: 65092
  2. Yazar: ŞEYDA ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER HORTAÇSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kekik yağı (Origanum Munituflorum) bileşenlerinin kritik altı ve kritik üstü karbon dioksittteki (CO2) göreceli dağılımları çeşitli sıcaklık ve basınçlarda ve yüksek-basınç denge hücresinde incelenmiştir. Yapılan deneylerde denge hücresine kekik yağı ve yoğun CO2 beslenmiştir. Dengeye ulaşmak için gereken süre 90 dakika olarak belirlenmiştir. Bir diğer 90 dakika da gaz ve sıvı fazların ayırımı için gerekmiştir. Deneyler, 35, 45 ve 55°C olmak üzere üç farklı sıcaklıkta ve 20-1 10 atmosfer basınç aralığında değişen basınçlarda yapılmıştır. Deneysel örnekler hem sıvı hem gaz fazından alınmıştır. Özgün kekik yağı ve deneysel örnekler gaz kromatografisi / kütle spektrometresi cihazı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analizlerde, kekik yağının 24 tipik bileşeni tanımlanmıştır. Bu bileşenler organik bileşiklerin başlıca üç grubuna aittir: terpen hirokarbonları, oksijenli bikeşikler ve fenolikler. Örneklerin tahlil sonuçlarında, bu bileşenlerin değişik sıcaklık ve basınçlarda kritik altı ve kritik üstü karbon dioksitteki göreceli dağılımları hesaplanmıştır. Göreceli dağılım hesap sonuçlan, yoğun karbon dioksitte sıcaklık ve basınç değişimlerine en duyarlı bileşenlerin terpen hidrokarbonları olduğunu göstermiştir. Bunlar yüksek uçuculukta ve göreceli olarak küçük moleküllerdir. Bu özellikleri, onları yoğun karbon dioksitte, özellikle kritik üstü basınçlarda daha çözünebilir hale getirmiştir. Düşük sıcaklıklarda, 1-limonen ve karvakrol dışındaki bütün bileşenler hemen hemen eşit çözünürlüklere sahiptir. Daha yüksek sıcaklıklar terpen kısmının ayrıştırılması için daha elverişlidir.Sıvı faz örnekleri özgün yağdan önemli farklılıklar göstermemiştir. Terpenler yoğun-gaz fazındaki yüksek çözünürlüklerinden dolayı, sıvı fazında göreceli olarak daha küçük dağılımlara sahiptir. Bu tezdeki en önemli bulgu, ters-etki alanında yüksek sıcaklıklar uygulandığında kekik yağının muhtemel terpensizleştirilmesinin yollarını göstermesidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work, the relative distributions of origanum-oil (Origanum Munituflorum) components in sub/super critical carbon dioxide (CO2) at various temperature and pressure values were investigated using a high-pressure equilibrium cell. In the experiments, origanum oil and dense CO2 were fed into the equilibrium cell. The equilibration of the mixture was achieved within 90 minutes. Another 90 minutes were required for the separation of liquid and dense gas phases. The experiments were performed at three different temperatures, 35, 45, 55°C and the pressure was varied within of 20 to 110 atmospheres. The experimental samples were taken from both the liquid and the dense-gas phases. The original oil and the experimental samples were analyzed using a mass spectrometer / gas chromatograph (GC/MS). The 24 characteristic components of the origanum oil were identified in the analyses. These components were mainly of three major groups of organic compounds; terpene hydrocarbons, oxygenated compounds, and phenolics. From the analysis results of the samples, the relative distributions of these components in sub/supercritical CO2 at various equilibrium conditions were determined. The results of the relative-distribution calculation show that the components which are most sensitive to the changes in temperature and pressure were terpene hydrocarbons. Their relatively small molecules and high volatilities make them more soluble in the dense CO2, especially in the supercritical region. At low temperatures, almost all components, except for 1-limonene and carvacrol, are equally soluble in supercritical CO2. At higher temperatures, the fractional separation of terpene portion is more favorable.The liquid-phase samples do not show considerable differences from the original origanum oil. Terpene fraction diminishes slightly because of the high solubilities of the terpenes in the dense gas. The most important finding of this thesis is that it suggests means for possible deterpenation of the origanum oil if the high operation temperatures, e.g., 55°C, are applied within the retrograde region.