Thomas Hobbes ve Jean Jacques Rousseau'da birey-devlet ilişkisi
Thomas Hobbes and Jean Jacques Rousseau in relationship individual-state
- Tez No: 650934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR KÖKSAL ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Biyo-psişik bir varlık olan insan doğumdan ölüme kadar olan yaşamını barış ve mutluluk içinde sürdürecek ideal düzeni tarih boyunca aramış ve arayacaktır. Tarihe bakıldığında her yeni ideal düzen insanlığın içinde bulunduğu kargaşalıkların, bunalımların ardından gelmiştir. Thomas Hobbes ve Jean-Jacques Rousseau'da kendi siyaset felsefelerinde bu yeni ideal düzenin nasıl olması gerektiği üzerine yoğunlaşmışlar ve bireyin içinde bulunduğu durumdan hareketle nasıl bir devlet şeklinin bireyi özgür, eşitlikçi ve güvende hissetmesini sağlayacağı noktasına dikkat çekmişlerdir. Hobbes ve Rousseau, devleti toplumsal sözleşmenin bir ürünü olarak tasvir etmişlerdir. Devletin nasıl ortaya çıktığını, devleti gerekli kılan temelin ne olduğunu ifade etmek için“doğa durumu”öğretisine başvurmuşlardır. Hobbes ve Rousseau devletin temelini açıklamak için aynı stratejiyi izlemiş olmalarına rağmen, farklı devlet anlayışları ortaya koymuşlardır. Bunun nedeni ise ikisinin de doğa durumu öğretisinden bahsederken, doğa durumundaki yaşama ilişkin farklı görüşler sunmuş olmalarıdır. Rousseau'nun doğa durumu tasvirinde eşit ve özgür koşullarda yaşayan insan, toplumsallaşmayla birlikte eşitliği ve özgürlüğü yitirmiştir. Bu anlamda Rousseau, toplum sözleşmesi kuramıyla, bireye yitirdiği özellikleri kazandırmayı amaçlamıştır. Hobbes'un doğa durumunda toplum ve devlet olmadığı zaman, herkes herkese karşı savaş hali içindedir. Hobbes'un toplum sözleşmesi,“herkesin herkesle savaşına”son vererek insanların sahip oldukları doğal hakları karşılıklı olarak tek bir kişiye devredip, onu egemen olarak tanımalarıyla gerçekleşir. Böylelikle bireyler birbirleriyle savaş içinde olduğu doğa durumundan kurtulup; barış ve refah içinde yaşayabileceği sivil topluma geçmiş olurlar. Bu çalışmanın amacı, iki önemli düşünürün doğa durumundaki bireye ilişkin görüşlerini ele alıp, karşılaştırmak ve bu görüşlerin onların devlet kuramındaki etkisini ortaya koymaktır. Bundan hareketle Hobbes ve Rousseau'nun siyaset felsefesinde birey ile devletin konumunu ve aralarındaki ilişkiyi açıklamış olacağız.
Özet (Çeviri)
As a bio-psychicbeing, human beings have soughtand searched throughout history for the ideal order that will lead their lives from birthtodeath in peace and happiness. When we look at history, every new ideal order has come after the turmoiland depression of humanity. Thomas Hobbes and Jean-Jacques Rousseau also focused on how this new ideal order should be in their political philosophies and draw at tentionto the point of how a state form will make the individual feel free, egalitarian and safe.Hobbes and Rousseau described the state as a product of social contract. They appliedto the doctrine of u state of nature için in orderto express how the state emergedand the basis that made the state necessary. Although Hobbes and Rousseau have followed the same strategy to explain the basis of the state, they have in troduced different understandings of the state. There a son for this is that both of them presented different views about life in the state of nature when they talked about the doctrine of the state of nature. In Rousseau's description of the state of nature, people living in equaland free conditions have lost equalityand freedom with socialization. In this sense, Rousseau, with the social contract the ory, aim stogain the properties lost to the individual.When Hobbes' society and state are not in their natural state, everyone is at waragainst everyone. Hobbes' social contract is achieved by ending the war of all with all "and transferring the natural rights of people too person and recognizing it as sovereign. Thus, individuals getrid of the state of nature in which they are at war with each other; become civil society in which they can live in peace and prosperity.The aim of this study is to examine and compare the views of two important thinkers about the individual in the state of nature, and toreveal their effect on state the ory. Thus, we will explain the position of the individual and the state in the political philosophy of Hobbes and Rousseau and the relationship between them.