Doğrudan metal lazer sinterleme yöntemi ile üretilen latis yapıların mikroyapı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the microstructure and mechanical properties of lattice structures produced by direct metal laser processing method
- Tez No: 650935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY TAMER ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Alüminyum alaşımlı latis yapılar giyilebilir teknolojiler, koruyucu ekipmanlar, pil teknolojileri, topoloji optimizasyonu, ısı değiştiriciler gibi birçok alanda talep edilmektedir. Geleneksel üretim yöntemleri ile latis yapıların üretimi uzun sürelere ve yüksek maliyetli üretim proseslerine neden olmaktadır. Katmanlı imalat yöntemi ile fonksiyonel parçalar ve karmaşık hücresel yapılar geleneksel yöntemlere göre hızlı ve uygun maliyetler ile üretilebilmektedir. Bu çalışmada, metal eklemeli imalat üretim yöntemlerinden biri olan doğrudan metal lazer sinterleme (DMLS) metodu ile AlSi10Mg toz malzemesi kullanılarak Spaceclaim programı üzerinden farklı birim hücre tiplerine göre tasarlanan latis yapılar üretildi. Üretilen yapıların hücre boyutları, Maxwell kriteri, nispi yoğunlukları ve yarı statik basma kuvveti altındaki davranışları incelendi. Nispi yoğunluğun artması ile mukavemetin arttığı ve gerilme hakim yapıların eğilme hakim yapılara göre daha mukavemetli olduğu görüldü. Latislerin mekanik özelliklerinin birim hücre tasarımı ve DMLS işlem parametrelerine bağlı olduğu tespit edildi. Spaceclaim programın tasarlanan birim hücrelerin mekanik özelliklerini tahmin etmek için Gibson ve Ashby analitik denkleminin katsayıları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aluminum alloy lattice structures are demanded in many fields such as wearable technologies, protective equipment, battery technologies, topology optimization, heat exchangers. Traditional methods cause long periods and high cost production processes for the production of lattice structures. With layered manufacturing method, functional parts and complex cellular structures can be produced at a fast and affordable cost compared to traditional methods. In this study, lattice structures designed according to the unit cell types selected through the Spaceclaim program were produced by using AlSi10Mg powder material with the direct metal laser sintering DMLS method, which is one of the metal additive manufacturing production methods. Cell sizes, Maxwell criterion, relative densities and behaviors under semi-static compression force were investigated. It was observed that with increasing relative density, the strength increased and the structures with Strength dominating were more resistant than those with bending dominating strength. It was determined that the mechanical properties of lattices depend on unit cell design and DMLS process parameters. The coefficients of the Gibson and Ashby analytical equation, which can be used to estimate the mechanical properties of lattice structures to be created with unit cells designed from the Spaceclaim program, were determined.