Tüketici işlemi niteliğindeki promosyonlu satış sözleşmeleri
Promotional sales contracts in consumer transaction
  1. Tez No: 650937
  2. Yazar: PINAR AVCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN İKİZLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Satış yöntemleri her geçen gün gelişme göstermektedir. Bu gelişmenin en önemli amacı, tüketicilerin satın alma davranışlarını satıcının istediği şekilde değiştirmektir. Promosyonlu satışlar, satılan asıl mal yanında başka bir ürün verilerek tüketicinin ilgisini çekmek için yapılan satışlardır. Esasen promosyonlu satış sözleşmeleri, gündelik hayat içinde çok sayıda kişinin farklı şekillerde yaptığı sözleşmelerdir. Tüketicinin taraf olduğu bu sözleşmeler, uzun bir süre Türk kanun koyucunun yalnızca süreli yayınlar ile yapıldığında düzenlediği bir alan olarak kalmıştır. Özellikle son yıllarda bu konuya ilişkin bazı kanun ve yönetmeliklerde yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bu çalışmada tüketici işlemi niteliğinde bir sözleşme olan promosyonlu satış sözleşmelerine ilişkin kavramlar incelenmiş ve özellikle tüketicinin karşılaşabileceği sorunların çözümü için bazı öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sales methods are improving day by day. The most important objective of this development is to change the buying behavior of the consumers as the seller wants Promotional sales are the sales made to attract the attention of the consumer by giving another product besides the actual goods sold. Essentially, promotional sales contracts are contracts made by many people in different ways in daily life. These contracts, to which the consumer is a party, have long been a field that the Turkish legislator has issued only when they are made through periodicals In recent years, new regulations have been made in some laws and regulations related to this subject. In this study, the concepts related to promotional sales contracts, which are a consumer transaction contract, are examined and some suggestions are made to solve the problems that the consumer may encounter.