The Emotion compound of environmental concern: An experimental study of Turkish adolescent
Çevresel duyarlılıkta duygu etmeni: Türk gençleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 65095
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANDRZEJ FURMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
V ÇEVRESEL DUYARLILIKTA DUYGU ETMENİ: TÜRK GENÇLERİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA ÖZET Çalışmanın iki ana amacı bulunmaktadır: Birincisi, Türk gençlerinin çevresel sorunlara duygusal yaklaşımlarının derecesini ölçmek; ikincisi ise, çalışmanın sonuçlarım, G. Szagun ile V. I. Pavlov tarafondan yapılan çalışma ile karşılaştırmaktır. Söz edilen çalışma, 1995 yılında, Rus ve Alman gençlerinin çevre konusundaki duygusal duyarlılıklarım ölçen karşılaştırmalı bir çalışmadır. Birbirinden farklı üç kültürde yetişen gençlerin, çevreye duygusal yaklaşımları arasındaki farkları ya da benzerlikleri görmek ve karşılaştırmak, çalışmanın önemli amaçlarından biridir. Çalışmadaki önemli parametreler; yaş, okul, cinsiyet ve kültürel değerlerdir. Szagun ve Pavlov tarafından yapılan çalışmada geliştirilen anket, Türkiye'deki çevresel sorunlar göz önünde tutularak uyarlanmış, Türkçe'ye çevrilmiş ve İstanbul'da, ikisi ise özel okul olmak üzere beş ayrı okulda, 12, 15 ve 18 yaşlardaki 658 gence uygulanmıştır. Her üç ülkede de, çevrenin tahrip edilmesine karşı hissedilen endişe, üzüntü ve kızgınlık duygulan yüksek oranlarda çıkmıştır. Çevresel sorunlar karşısında kayıtsızlık, her üç ülkedeki gençler tararından da reddedilmiştir. Alman ve Rus gençler, çevrenin geleceğine karşı umutsuzluk duymayı da reddetmişler, ancak Türk gençler arasında umutsuzluk duygusu oldukça yüksek çıkmışta. Alman gençler, üzüntü duygusu dışındaki her duyguya Rus ile Türk gençlerden daha güçlü bir şekilde katılmışlardır. Üzüntü duygusu, Türkler arasında, Rus ve Alman gençlerde olduğundan daha baskın çıkmıştır. Rus ve Alman gençlerin duygu yoğunluğu, yaşlan büyüdükçe azalma göstermiş, Türk gençlerinde ise tam tersi bir bulgu ile karşılaşılmıştır. Türk gençlerinin duygularının, yaşlan büyüdükçe daha da kuvvetlendiği gözlenmiştir. Her üç ülkede de kız öğrencilerin, erkek öğrencilerden daha duyarlı oldukları; özellikle 15 yaş grubunda bu farkın daha fazla vurgulandığı da bulgular arasındadır. Bu üç ülke arasındaki farklılıklar, toplumsal değerler ve kültürel boyutlar ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study had two main objectives: (1) To provide empirical results on the level of emotional concern in Turkish adolescents towards the environment. (2) To compare Turkish results with those of a previous study carried out in Germany and Russia in 1995 by G. Szagun and V. I. Pavlov, and to analyze the differences among the adolescents of three different cultures. The parameters considered in this cross-cultural study were; age, gender, and school. A questionnaire developed by Szagun and Mesenholl was adapted to Turkish, keeping in mind the local environmental problems in Turkey. The questionnaire assessed the levels of environmental emotions among 12-, 15-, and 18-year-old Turkish adolescents. The questionnaire was aalministered to 658 adolescents from two private and three public schools. Among three cultures, anxiety, sadness, and anger about environmental destruction were comparably high, and indifference was rejected. One of the important findings was that whereas the hopelessness scale was very low for German and Russian adolescents, that of Turkish respondents was found to be higher than the other countries. Except for sadness, German adolescents had stronger feelings than Turkish and Russian sample. In sadness scale, Turkish respondents scored higher than the two countries. Russian and German participants' levels of environmental emotions decreased with age. Turkish levels of emotionality and hopelessness, on the contrary, increased with age. Females of the three nationalities had higher levels of environmental awareness than did males; this difference was more pronounced in age 15. Differences in results were explained in terms of differences in cultures and different value orientations.