Modelling and analysis of competitive power
Rekabet gücünün analizi ve modellenmesi
  1. Tez No: 65096
  2. Yazar: SITKI ÖZKAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Son yıllarda, acımasız rekabet ortamı ve yeni yönetim yaklaşımlarının getirdiği yeni ölçüler nedeniyle, rekabet gücünün modellenmesi ve analizine yönelik çalışmalara olan ihtiyaç artmıştır. Bu çalışmada, analitik sıralama süreci yöntemini kullanan ve benzer çalışmalarda ortak olarak görülen faktörleri biraraya getiren bir rekabet gücü modellemesi önerilmektedir. Firmaların rekabet gücünü değerlendiren model üç basamaklı bir hiyerarşik yapıya sahiptir. Firmaların rekabet gücünü etkilediği varsayılan faktörler, modelin ilk iki basamağında yer almaktadır. Birinci seviyede, rekabet gücünü doğrudan etkileyen bağımlı değişkenler bulunmaktadır. Sözkonusu değişkenler; pazardaki yeri, müşteri tatmini, imalat becerileri ve mali durumudur. İkinci seviyede yer alan ve bağımlı değişkenlerin belirleyicileri olarak önerilen faktörler ise; kalite, esneklik, maliyet üstünlüğü, teslimat süreleri, yeni ürün geliştirme, insan kaynaklan yönetimi ile mali değişkenler olan likidite, karlılık ve hareketlilik oranlarıdır. Bu çalışmada rekabet modeli iki yönde gelişmiştir. Sözkonusu yönlerden ilki, ana modeldeki alt faktörler açısından firmalar arasında değerlendirme yapmak için hazırlanan alt modellerdir. Analitik sıralama süreci yöntemini kullanan her alt modelin, amacı olan alt faktörün özelliklerine göre değişen bir yapısı vardır. Rekabet modeline bağlı olarak oluşturulan diğer yapı ise, model tarafından bulunan sayısal verileri kullanarak firmanın zayıf faktörlerini belirleyen ve yöneticilere bazı önerilerde bulunan bir danışman sistem prototipidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In recent years, the need for modeling and analysis of competitive power has arisen dramatically due to fierce competitive environment and new management approaches that lead to new measures for being a world-class manufacturer. In this thesis, we propose a new measurement system that uses the Analytic Hierarchy Process ( AHP ) approach for integrating different kind of measures commonly used in such systems. The model that aims to assess the competitive power of the firms, has three hierarchy levels. The factors affecting the competitive power of the firms are placed at the first two levels of the model. The dependent variables, market position, customer satisfaction, manufacturing skills; and financial situation, which are accepted to be directly related to the goal are at the first level. At the second level, the subfactors, which are mainly the determinants of the dependent variables are placed. These subfactors are quality, flexibility, cost superiority, delivery, new product development, human resources development and management, and the financial subfactors which are liquidity, profitability, and activity ratios. This model has evolved in two directions. The first one is the AHP submodels which are prepared to make the assessment between the firms in terms of the subfactors of the main model. Every submodel has a different structure depending on the characteristics of its goal which is in fact one of the subfactors at the second level. The other direction of the competitiveness model is an advisory system prototype that gives some recommendations to the managers, after determining the weak factors of the firm using the output generated by the competitiveness model.