Küreselleşen dünyada kaynak ihtiyaç dengesi kapsamında toprak ve suyun sürdürülebilir kullanımı
Sustainable use of soil and water under the source needs balance in a globalized world
- Tez No: 650952
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA LEVENT TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sanayileşme sürecinde üretimin artması ile ürünler ucuzlamış, insanlar refaha ulaşmış ve nüfus kentlerde yoğunlaşmaya başlamıştır.“İnsan refahı için doğal kaynakları sınırsızca kullanabilir”temeline dayanan bakış açısından dolayı doğa ile toplum arasındaki ilişki neredeyse kopmuş, doğa sömürülebilir bir nesne haline getirilmiştir. Doğal kaynakların zamanla azalarak tüketilmesi, küresel boyutta çevresel felaketlere neden olacak gelişmelere sebep olmuştur. Çalışmamızda küresel çevre sorunları ve çözüm önerileri üzerinde durulacaktır. Bu amaçla sürdürülebilirlik kapsamında yenilenebilir enerji yöntemleri analiz edilerek, gelecekte dünya refahı için bugünden alınması gereken önlemler değerlendirilecektir. Gıda güvenliğinin, toplumların refahının ve ekosistemlerin yaşayacağı tehlikelerin üstesinden gelmek için, yenilenebilir enerji kaynaklarının gerekliliği tartışılacaktır. Bu çalışmanın temel amacı, doğal kaynakları sınırlı olan dünyamızda küresel çevre sorunlarının getirdiği sonuçlar göz önünde bulundurularak toprak ve suyun sürdürülebilirlik kapsamında gerekli olan yönetimin saptanmasıdır. Bu çalışma ile toprak ve suyun sürdürülebilir yönetiminin sağlanması için bu zamana kadar ülkemizde yapılan çalışmalar incelenerek gelecek için önerilerde bulunulmuştur. Küreselleşme sonunda dünyamızda meydana gelen çevre sorunları mevcut varlıkların gün geçtikçe azaldığı dünyamızda, toprak ve su kaynaklarının verimli kullanımı için gerekli olan kaynakların sürdürülebilir yönetimini için neler yapılabileceğine dair bazı kanaatler sunacaktır. Bu çalışma ile ortaya sunulan kanaatlerin uygulanmasında karşılaşılabilecek sorunları önceden tespit edebilmenin önemi üzerinde durulacaktır. Bu kapsamda toprak ayak izi ve su ayak izinin azaltılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışma ile Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen“Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”doğrultusunda toprak ve su ile ilgili hedeflere ulaşılması için ulusal ve uluslararası platformda uygulanması için gereken yönetim ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increase in production during the industrialization process, products became cheaper, people reached prosperity and the population began to be concentrated in the cities. The relationship between nature and society is almost severed due to the point of view based on“unlimited use of natural resources for human welfare”, nature has become an exploitable object. Decreasing the depletion of natural resources over time has led to developments that will cause global environmental disasters. Our study will focus on global environmental issues and solutions to them. Towards this, methods for renewable energy will be analyzed within the scope of sustainability and the measures to be taken today for future world prosperity will be assessed. The need for renewable energy sources to overcome the risks of food security, the well-being of communities and ecosystems will be discussed. The main objective of this study is to determine the necessary sustainability management of soil and water, taking into account the consequences of global environmental problems in a world with limited natural resources. With this study, studies carried out in our country to ensure the sustainable management of soil and water have been reviewed and recommendations for the future have been made. The environmental problems that arise in our world at the end of globalisation, will present some ideas on what can be done to manage the resources needed for the efficient use of land and water resources in our world, where existing assets are declining day by day. This study will focus on the importance of identifying the issues that may arise in the implementation of opinions presented in advance. In this context, proposals were made to reduce the soil footprint and water footprint. In this study, management proposals needed to be implemented on national and international platforms to achieve the objectives of land and water in line with the“Sustainable Development Goals”set by the United Nations have been made.