Üretim sistemlerinin analizi ve modellemesinde Petri ağı analizi ve simülasyon modeli: Tekstil işletmesinde bir uygulama
Petri net analysis and simulation model on analysis and modelling of manufacturing systems: An application at a textile firm
- Tez No: 525275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ARACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
İşletmeler için makro çevre faktörlerinin giderek daha da dinamik bir yapıya sahip olması, sürdürülebilir rekabet gücü elde edebilmek amacıyla işletmelerin, üretim stratejilerini ve hedeflerini gözden geçirmelerini gerektirmiştir. İşletmenin içinde bulunduğu ulusal ve uluslararası çevre faktörlerine ilişkin yaşanan gelişmeler ve işletme özelliklerinin, işletmelerin rekabet sürecinde üretim stratejilerini etkilemesi kaçınılmazdır. Üretim sistemlerinin esnek bir yapıya sahip olması küresel anlamda başarı yakalamada anahtar bir strateji olarak görülmeye başlanmıştır. Bu kapsamda üretim sistemleri planlanırken ve dizayn edilirken sistem parametrelerinin tam ve doğru olarak belirlenmesi ve tanımlanması çok önemlidir. Çünkü rekabet avantajının sağlanmasında üretim işletmeleri için, içsel mekanizmaların geliştirilmesi ve sahip olunan ekipmanların optimum şekilde düzenlenmesi büyük önem taşımaktadır. Teknolojik gelişimler neticesinde bilgisayarların da işlevselliğinin artması ile bu kapsam çerçevesinde yeni yöntemler geliştirilmiş ve modeller oluşturularak sistem analizi gerçekleştirilmiştir. Tüm bunlar dikkate alınarak hazırlanan tez çalışmasının amacı, Petri ağlarını ve simülasyon tekniğini kullanarak bir pantolon üretim hattının analizi ve modellemesi gerçekleştirilerek elde edilen bulgular neticesinde üretim hattının dengelemesidir. Çalışmada CPN tools programı ile Petri ağları modeli oluşturulmuştur. Arena Programında oluşturulan simülasyon modeli ile üretim sistemindeki darboğaz noktaları belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra bu iş öğesindeki ve diğer iş öğelerindeki darboğazın engellenmesi için her bir modülde ayrı ayrı hat dengeleme çalışması yapılmıştır. Elde edilen bulgulara dayanılarak, genel bir değerlendirme yapılmış ve üretim sisteminin iyileştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fact that for businesses macro environment factors by increasingly are having more dynamic structure required that businesses, in order to acquire sustainable competitive power, should review their manufacturing strategies and goals. It is unavoidable that advances related to national and international environment which the company is involved in, affect manufacturing strategies during the business' competition. The fact that production systems have a flexible structure has begun to be seen as a key strategy in achieving global success. In this context, it is very important to determine and define the system parameters completely and accurately while planning and designing the production systems. Since, for the production enterprises in providing the competitive advantage, developing the internal mechanisms and organizing equipments in a optimal way possessed are of great importance. As a result of the technological developments, new methods have been developed by the framework of the increase of the functionality of the computers and system analysis has been realized by creating models. The aim of the thesis study, which is prepared considering all these factors, is the balancing of the production line in the result of the findings obtained by analyzing and modeling a trousers production line using petri nets and simulation technique. In the study, Petri nets model was created by CPN tools program. By the simulation model, which is created in the Arena Program, tried to determine the bottleneck points in the production system. Then, individually line balancing studies were conducted in each module to prevent bottlenecks in this work item and other work items. Based on the findings, a general evaluation has been made and suggestions for improvement of the production system have been made.