Design theory and its applications in related areas
Düzen teorisi ve uygulamaları
- Tez No: 65097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
KISA ÖZET Bu tezin konusu kombinatoriğin önemli konularından biri olan Düzen Teorisidir. Tezimizde bu konuyla ilgili inşa yollan ve örnekler sunulmuştur. Sonlu geometrinin özellikleri ve düzenlerle ilişkileri incelenmiştir. Sonlu cisimlerin Düzen Teorisindeki uygulaması ve sonlu cisimlerin bazı düzenlerle olan ilişkileri üzerinde çalışılmıştır. Sonlu geometrideki yapılardan yararlanarak simetrik düzenlerin varlıkları incelenmiştir. Bu incelemede Kodlar Teorisinden ve Hadamard matrislerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis we worked on Design Theory which is the most important topics in combinatorics. The general theorems about designs and a collection of construction methods of designs were given. Two structures İn finite geometry, projective and affine planes, were introduced. Their properties and relations with designs were investigated. The application of finite fields in combinatorial designs was studied and the relation between finite fields and symmetric designs (or equivalently projective planes) have been studied. The existence of projective planes of order power of a prime number was proven. The existence of some projective planes of order not a power of a prime number was studied using Coding Theory and Hadamard matrices. As we have explained in the thesis a general theorem for the existence of projective planes of order not a power of a prime number is an open question. I