Ultra yüksek performanslı betonda sentetik lif kullanımının mekanik özelliklere etkisi
Impact of synthetic fiber use on the mechanical properties of ultra high performance concrete
  1. Tez No: 850256
  2. Yazar: ALPER AVCIALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER BİROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ultra Yüksek Performanslı Beton (UYPB) yüksek basınç ve çekme dayanımına, yüksek çatlak sonrası deformasyon kapasitesine ve üstün durabilite özelliklerine sahip yeni nesil bir lifli beton türüdür. Kullanılan lif içeriği UYPB'un bu üstün mekanik özelliklere ulaşmasında en önemli faktörlerden biridir. Çelik lifler yüksek dayanım ve rijitlik gibi avantajları nedeniyle UYPB'da en yaygın kullanılan lif tipi olmasına karşın korozyona maruz kalabilmeleri, yüksek özgül ağırlık ve yüksek maliyet gibi dezavantajlara sahiptir. Bu nedenle UYPB'da farklı lif tiplerinin kullanımı ile ilgili araştırmalar artış göstermiştir. Bu çalışmada sentetik liflerin UYPB için kullanılabilirliğinin mekanik özellikler açısından araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla farklı hacimsel oranlarda makro Polipropilen lif içeren UYPB karışımlar üzerinde deneysel bir program hazırlanarak sentetik lif kullanımının UYPB'un mekanik özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Karışımların basınç ve yarmada çekme dayanımları küp ve silindir numuneler üzerinde gerçekleştirilen eksenel basınç ve yarmada çekme testleri ile belirlenmiştir. Karışımların eğilme davranışının incelenmesi amacıyla çentikli kiriş numuneler üretilmiş ve üç noktalı eğilme testleri gerçekleştirilmiştir. Kirişlerin deneysel yük-sehim ve yük-çatlak ağzı açıklığı yerdeğiştirmesi ilişkileri elde edilerek eğilmede çekme dayanımı ve kırılma enerjisi parametreleri açısından sentetik liflerin eğilme davranışına katkısı değerlendirilmiştir. Kirişlerin çatlak davranışlarını ve kırılma durumlarını incelemek amacıyla testler sırasında iki boyutlu dijital görüntü korelasyonu uygulaması gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak Polipropilen lif kullanımının UYPB'un basınç ve yarmada çekme dayanımına belirgin bir katkısının olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte hem eğilmede çekme dayanımı hem de kırılma enerjisi açısından önemli artışlar elde edilmiştir. Kirişlerin çatlak davranışı incelendiğinde Polipropilen liflerin UYPB'da etkin bir çatlak kontrolü sergileyebildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ultra High Performance Concrete (UHPC) is a new generation of fiber reinforced concrete with high compressive and tensile strength, high post-cracking deformation capacity and superior durability. The fiber content is one of the most important factors in achieving these superior mechanical properties of UHPC. Although steel fibers are the widely used fiber type in UHPC due to their advantages such as high strength and stiffness, they have disadvantages such as being exposed to corrosion, high specific gravity, and high cost. For this reason, studies on the use of different fiber types have increased. In this study, it is aimed to investigate the usability of synthetic fibers for UHPC in terms of mechanical properties. For this purpose, an experimental campaign was prepared on UHPC mixtures having macro polypropylene fibers with different volume ratios and the effects of synthetic fiber usage on the mechanical properties of UHPC were investigated. The compressive and splitting tensile strengths of the mixtures were determined by axial compression and splitting tensile tests on cube and cylinder specimens. In order to investigate the flexural behavior of the mixtures, notched beam specimens were produced and three-point flexural test were performed. The experimental load-deflection and load-crack mouth opening displacement relationships of the beams were obtained and the contribution of synthetic fibers to the flexural behavior was evaluated in terms of flexural tensile strength and fracture energy parameters. Two-dimensional digital image correlation was applied during the test to examine the crack behavior and fracture modes of the beams. As a result, it was observed that the use of polypropylene fibers had no significant impact on the compressive and splitting tensile strength of UHPC. However, significant increases in both flexural tensile strength and energy absorption capacity were obtained, especially when high volumetric fiber ratios were used. When the cracking behavior of the beams was examined, it was determined that polypropylene fibers could exhibit an effective cracking control in UHPC.