A new model implementation for doubly fed induction generator used in variable speed wind turbines
Değişken hızlı rüzgar türbinlerinde kullanılan çift beslemeli asenkron jeneratör için yeni bir model uygulaması
- Tez No: 650995
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tezde, rüzgâr türbinlerinde genellikle değişken hızlarda kullanılan Çift Beslemeli Asenkron Jeneratör'nün (ÇBAJ) kontrolüne yeni bir yaklaşım uygulanmıştır. Matris Dönüştürücü (MD), yüksek değerli filtrelere ihtiyaç duyulmaması, çift yönlü enerji dönüşümü yeteneği ve DC baraya ihtiyaç olmaması gibi birçok avantaj nedeniyle sisteme uygulanmaktadır. Yine de, modülasyon yöntemleri çok zordur ve yüksek hesaplama çabası gerektirir. Bu nedenle, bu topolojinin karmaşıklığını basitleştirmek için Model Öngörülü Kontrol (MÖK) yöntemi geliştirilmiştir. Bununla birlikte, matematiksel model kullanması, harici gürültüler, frekans ve sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan parametre değişikliklerinden etkilenmesi bu kontrol yönteminin zayıflıklarıdır. Bu çalışmada, ÇBAJ'nin rotor direncindeki ve stator direncindeki frekans ve sıcaklık değişikliklerinden, sensör gürültüsünden veya belirsizliklerden kaynaklanan değişimleri ortadan kaldırmak için gözlemci olarak indirgenmiş dereceli Genişletilmiş Kalman Filtresi'de (GKF) uygulanmıştır. Benzetim çalışmaları Matlab/Simulink programından yararlanarak gerçekleştirilmiştir. Algoritma, 150 MHz'de çalışan 32 bitlik kayan noktalı işlemci olan TMS320F28335 Dijital Sinyal İşlemcisi (DSİ) kullanılarak gerçekleştirilir. Deneysel kurulumdan elde edilen sonuçlar benzetim sonuçları ile karşılaştırılmakta, önerilen yöntemin performansı IEEE ve IEC Standartları ile doğrulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new approach has been applied to the control of Doubly Fed Induction Generator (DFIG), which is generally used in variable speeds in wind turbines. Matrix Converter (MC) is implemented to the system due to many advantages, such as no need for high value filters, capability of bidirectional energy conversion and no need for DC bus. Nevertheless, modulation methods are very difficult and require high computational effort. Therefore, the Model Predictive Control (MPC) method has been improved to simplify the complexity of this topology. However, the weaknesses of this control method are that it uses a mathematical model and is affected by parameter changes caused by external disturbance, frequency and temperature variations. In this study, a reduced-order Extended Kalman Filter (EKF) has been also applied as an observer to eliminate the variations in the rotor resistance and stator resistance of the DFIG caused by frequency and temperature variations, sensor noise or uncertainties. Simulation studies have been carried out using Matlab / Simulink program. The algorithm is performed using TMS320F28335 Digital Signal Processor (DSP) that has a 32-bit floating point processor operating at 150 MHz. The results obtained from the experimental set-up are compared with the simulation results, and the performance of the proposed method is verified by IEEE and IEC Standards.