Sosyal medya kullanımı ile yaşam doyumu arasındaki ilişki: Sakarya Üniversitesi örneği
The relationship between social media use and life satisfaction: Sakarya University example
- Tez No: 651007
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzdeki teknolojik gelişmeler kişilerin yaşamlarını ve iletişim biçimlerini de değiştirmiştir. İnsanlar arasındaki sosyal etkileşimi geliştirmek için dizayn edilen sosyal ağlar bireye önemli bir özgürlük alanı açmıştır. Kullanıcılar, oluşturdukları kendi kişisel sayfaları üzerinden kendilerine ait bir takım özellikleri diğer insanlarla paylaşabilmekte birbirlerine karşılıklı olarak veri sunabilmektedir. Sosyal ağlar sayesinde insanlar karşılıklı iletişim kurabilmekte ve bu tür etkileşimler sonucu kurulan ilişkiler insanların yaşam doyumuna katkı sunabilmektedir. Bu çalışmanın amacı Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin, günlük yaşamda sosyal medya kullanım düzeyleri ile yaşam doyumları arasındaki bağın ne denli değişiklik gösterip, göstermediğini ortaya koymaktır. Çalışmanın evrenini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında eğitimine devam eden, Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklem grubu, Sakarya Üniversitesi'nde 2019-2020 eğitim-öğretim yılında eğitim gören, 110'u kadın 140'ı erkek olmak üzere toplam 250 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplamada Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Kullanım Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, SPSS 23 programında; Frekans Dağılımı, Spearman Brown sıra farkları korelasyonu, Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Chi-Square Testi, Regresyon analizi ve betimleyici istatistik testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre; gençler sosyal medyayı daha çok mesajlaşmak, tanıdıkları ile iletişim kurmak ve olaylar hakkında bilgi sahibi olmak için kullanmaktadır. Araştırma sonucuna göre, yaşam doyumu düşük olan bireylerin sosyal medya ağlarını daha fazla kullanmaktadır. Kız öğrencilerin yaşam doyum düzeyleri, erkek öğrencilere göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Current technological improvements affect people's daily lives and their communication forms. Social networks designed to improve social interaction among people create an important freedom space for them. Users can express themselves by using personal pages they created and can share some personal characteristics with other people interactively. Thanks to interactive networks, people can communicate and these interactions can make contributions to their life satisfaction. Main purpose of this study is to determine if the relation between social media use levels of the students in Faculty of Communication in Sakarya University and their life satisfactions can vary or not. The universe of the study consists of Sakarya University Faculty of Communication undergraduate students who continue their education in the 2019-2020 academic year. Sample group of this research consist of 250 students, 110 of which are female while the rest is male, in Sakarya University in 2019-2020. To collect data, personal information form; social media use scale and Life satisfaction scale were used. These data were analyzed by using SPSS 23 running different tests like frequency table, Spearman Brown Correlation Coefficient, independent sample t test, anova, chi-square, regression analysis and constative statistic analysis. The results collecting from the study showed young people use social media for messaging, communication with known people and getting information most. The research showed people having lower life satisfaction level use social media networks more and female students have higher life satisfaction levels comparing with the males.