Yaşam doyumunun duyguları ifade etme, kendini toparlama gücü ve algılanan sosyal destek açısından incelenmesi
Investigation of life satisfaction in terms of expression emotions, resilience and perceived social support
  1. Tez No: 579088
  2. Yazar: SAMET MAKAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYÜP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, yaşam doyumu, duyguları ifade etme, kendini toparlama gücü, algılanan sosyal destek ve bazı değişkenler (cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, günlük sosyal medya kullanım süresi, travmatik yaşantının olup olmadığı, travma sonrası hissedilen duygunun ifade edilip edilmediği, travma sonrası hissedilen duygunun ifade ediliş biçimi) açısından incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 767 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Yaşam doyumu ile ilgili veriler“Yaşam Doyumu Ölçeği”(Durak, Şenol-Durak ve Gencoz, 2010), duyguları ifade etme ile ilgili veriler“Duyguları İfade Etme Ölçeği”(Kuzucu, 2011), kendini toparlama gücü ile ilgili veriler“Kendini Toparlama Gücü Ölçeği”(Terzi, 2006), algılanan sosyal destek ile ilgili veriler“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”(Eker ve Arkar, 1995) ile toplanmıştır. Bazı değişkenlere (cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, günlük sosyal medya kullanım süresi, travmatik yaşantının olup olmadığı, travma sonrası hissedilen duygunun ifade edilip edilmediği, travma sonrası hissedilen duygunun ifade ediliş biçimi) ilişkin veriler araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Araştırmanın hipotezleri doğrultusunda araştırma verileri korelasyon analizi, regresyon analizi, tek yönlü ANOVA ve t testi kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca, yaşam doyumu ve duyguları ifade etme arasındaki ilişkide kendini toparlama gücü ve algılanan sosyal desteğin istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde aracılık etkisinin olup olmadığı araştırmanın hipotezleri doğrultusunda çoklu sıralı aracı model kullanılarak test edilmiştir. Araştırma sonucunda, yaşam doyumunun duyguları ifade etme, kendini toparlama gücü ve algılanan sosyal destek ve yaş ile pozitif yönlü, günlük sosyal medya kullanım süresi ve kardeş sayısı ile negatif yönde istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca test edilen çoklu sıralı aracı model, yaşam doyumu ve duyguları ifade etme arasındaki ilişkide kendini toparlama gücünün ve algılanan sosyal desteğin çoklu sıralı aracı etkiye sahip olduğu sonucunu göstermiştir. Araştırma sonucunda, yaşam doyumu cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. Buna göre, kadınların yaşam doyumu düzeyinin erkeklere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca travmatik yaşantısı olan bireylerin yaşam doyumu travmatik yaşantısı olmayanlara göre daha düşük çıkmıştır. Diğer yandan, travmatik yaşantı sonunda hissedilen duygunun ifade edilip edilmemesi yaşam doyumu düzeyini etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, travmatik yaşantı sonunda hissedilen duygunun ifade edilme biçimine göre yaşam doyumu düzeyi istatistiksel açıdan anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, life satisfaction is examined in terms of expression of emotion, resilience perceived social support and some also (gender, age, number of siblings, daily social media usage, whether or not experienced a traumatic experience, whether or not expressed emotion if they have traumatic experience, if they expressed emotion how they expressed emotion). The sample of the present study included 767 students. Level of life satisfaction was measured by using“Life Satisfaction Scale”(Durak, Şenol-Durak and Gencoz (2010), data related to the expression of emotions were collected through“Emotional Expression Scale”(Kuzucu, 2011), data related to resilience were assessed by using“Resilience Scale”(Terzi, 2006) and the data related to perceived social support were collected by using“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”(Eker and Arkar, 1995). Other variables (gender, age, number of siblings, daily social media usage time, whether or not experienced a traumatic experience, whether or not expressed emotion if they have traumatic experience, if they expressed emotion how they expressed emotion) were assessed through“The Personal Information Questionnaire”, developed by the author. In accordance with the hypothesis of the research, the research data were analyzed by using correlation analysis, regression analysis, one-way ANOVA, and t test. In addition, to find whether there is a statistically significant mediating effect of resilience and perceived social support in the relationship between expression emotions and life satisfaction is tested using the multiple serial model in accordance with the hypotheses of the study. As a result of the research, it was concluded that life satisfaction is statistically significant and positively related to the expression of emotions, resilience, perceived social support and age, statistically significant and negatively related to daily social media usage time and number of siblings. Additionally, in the multiple serial mediator model that was tested in the study, results showed that the resilience and perceived social support in the relationship between expression of emotions and life satisfaction has a multiple mediator effect. As a result of the research, life satisfaction showed that a significant difference according to gender. Accordingly, it was concluded that the level of life satisfaction of women is higher than men. In addition, life satisfaction of individuals with traumatic experiences was lower than those without traumatic experiences. On the other hand, whether or not expressing of emotion that fell at the end of the traumatic experience did not affect the level of life satisfaction. Finally, the level of life satisfaction was not statistically differentiated according to the way expression of emotion that fell at the end of the traumatic experience.