Özel spor merkezi üyelerinin spor ilgilenimi ve algıladıkları değerin sosyal medya kullanımı üzerine etkisi
The effect of sports participation and value perception on social media use for private sport center
  1. Tez No: 503713
  2. Yazar: ENGİN IŞIK ABANOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET SOYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, özel spor merkezlerine üye olanların spor ilgilenimleri ve de buna bağlı olarak algıladıkları değerler ile sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Günümüzde sosyal medya kullanımının hem düzeyi hem de etkisi gittikçe artarken, spora katılım ve dolayısıyla spor ilgilenimi de özellikle sağlıksız yaşam koşulları nedeniyle önem kazanmaktadır. Spor ilgilenimi sportif faaliyetlerin sosyo-kültürel veçhesine gönderme yapmaktadır ve sosyal medyanın toplumsal ilişkileri etkileyen ve de belli bir bölümünü oluşturan yapısından dolayı öncelikle odaklanılan husus spor ile sosyal medyanın buluştuğu toplumsallık olmuştur. Sosyal medya kullanımı ile sportif faaliyetler arasında karşılıklı bir ilişki bulunmaktadır ve hem sosyal medya kullanımının spor ilgilenimi üzerindeki hem de spor ilgileniminin sosyal medya kullanımı üzerindeki etkilerini incelemek mümkündür. Ancak bu çalışmada esasen sporun sosyal medya üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmış ve öncelikle spor ilgilenimi, özel spor merkezlerine üye olanlar ile sınırlandırılmış, ardından ise bu üyelerin spor ilgilenimlerine odaklanılmıştır. Sporun sosyolojik boyutu ve değer yaratma potansiyelinin göz önünde bulundurulması sonucunda, özel spor merkezlerine üye olanların spor ilgilenimleri tek başına ele alınmayarak spor ilgilenimi sonucunda ortaya çıkan değerler de değerlendirmeye dâhil edilmiştir. Dolayısıyla özel spor merkezlerindeki üyelere odaklanma suretiyle spor ilgileniminin ve bunun sonucunda ortaya çıkan değerlerin sosyal medya kullanımını ne şekilde ve ne ölçüde etkilediği incelenmiştir. Bunu yapabilmek için ise spor katılımı, spor ilgilenimi ve sporun değer yaratıcı işlevleri üzerinde durulmuş, ardından sosyal medya, sosyal paylaşım siteleri özelinde sosyolojik çıkarımlara başvurmak suretiyle incelenmiştir. Spor ve sosyal medyaya dair aktarılan bilgiler ve gerçekleştirilen tartışmalar ışığında spor ilgilenimi ve sportif faaliyetlerde bulunmanın beraberinde getirdiği değerlerin sosyal medya kullanımını nasıl etkilediğini belirlemek üzere anket yönteminden yararlanılmış ve ortaya çıkan sonuçlar analize tâbi tutulmuştur. Anket sonuçları ve bu sonuçların yorumlanmasının da katkısıyla sosyal paylaşım siteleri kullanımı ile spor yapmak arasında olumlu bir ilişki saptanmıştır. Buna göre spor ilgilenimi bulunan kişilerin aynı zamanda sosyal paylaşım sitelerindeki varlıklarının da doğru orantılı bir şekilde arttığı saptanmıştır. Sportif faaliyette bulunanların sosyal paylaşım sitelerindeki varlığı ise spora ilgileniminin beraberinde getirdiği değerlerin bu mecralara aktarılması biçiminde gerçekleştiği de tespit edilmiştir. Böylesine bir ilişki içerisinde ise sportif faaliyette bulunanların sosyal hayat tatminini artırdığı saptanmıştır. Spora ilgilenimi çerçevesinde artan sosyal hayat tatminini benzer bir şekilde sosyal paylaşım sitelerinde de varlık kazandığı, bu durumun ise insanların sportif faaliyetlerde bulunmalarını özendirecek bir şekilde deveran ettiği savunulmuştur. Ek olarak, özel spor merkezlerine üye olanların incelenmelerinden de görülebildiği üzere spora katılım ve spor ilgilenimi sadece herhangi bir kişinin sosyal ve kişisel tatminin sağlanması noktasında değil, bunun ötesinde, sosyal medyanın aracılığıyla başka insanların da spor sayesinde benzer bir tatmine ulaşabileceklerini göstermesi bakımından da önemli görülmüştür. Bu durum, sporun değer yaratıcı işlevi olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between private sports center members' sports participation and perception on usage of social media. At the present time the social networking sites are becoming more and more effective, while sport participation gains significance due to unhealthy conditions. Sports participation refers to the socio-cultural aspect of sport activity. And social network sites effect both social relationship and constitute a certain part of the social relationship. For these reason we can say that the impact of the social network sites on sport activity is tackled on sociological level. There is mutual affinity between the usage of social networking sites and sports participation. Consequently, it is possible to examine the influence of both social media on sport and sport on social media. But this study mainly concerns with sport participation's impact on social media usage. To do this, sport participation is evaluated under favour of private sports center members. Taking into consideration sport activities' potential of value creation, private sports center members' sport participation extended to the values which come to existence during sport activities. Thus this study examines how and what extend social media usage being effected by sport participation and the values which come into existence via sport activity according to deductions about private sports center members. At this point it is important to make reference both sport's value creating aspect and sociological implications of social media usage. With the survey results and interpretation of these results, this thesis confirmed positive relationship between the usage of social networking sites and sport participation. Accordingly, this positive relationship also develops the social life satisfaction. The usage of social networking site, sport participation and social life satisfaction are interrelated and each one of them feeds another. According to this thesis, social and personal life satisfaction can be deriving from sport participation. Sport participation leads to social media usage which encourages