İlk okuma yazma öğretim sürecinde serbest el etkileşimli teknolojilerin kullanılabilirliğinin sınıf öğretmeni ve alan uzmanı görüşlerine göre incelenmesi
Investigation of the usability of free hand interactive technologies in the first literacy teaching process according to views of primary school teachers and field experts
  1. Tez No: 651006
  2. Yazar: HALİME YÜKSEL ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Serbest el etkileşimli teknolojiler (SET) insan el ve vücut hareketlerinin sensörler aracılığı ile temassız bir biçimde uzaktan algılanıp yorumlanmasına dayalı çalışan teknolojilerdir. Bu araştırmada serbest el etkileşimli teknolojilerden Leap Motion ve Kinect sensörünün ilk okuma yazma öğretim sürecinde kullanılabilirliğinin sınıf öğretmeni ve alan uzmanı görüşlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ile desenlenmiştir. Çalışma grubunu Aksaray İl'inde 5 farklı ilkokulda sınıf öğretmeni olarak görev yapan 51 sınıf öğretmeni ile farklı üniversitelerde görev yapan 4 eğitim teknolojileri alan uzmanı ve 13 sınıf öğretmenliği eğitimi alan uzmanı oluşturmuştur. 2019-2020 eğitim-öğretim yılında güz dönemi sonunda ve bahar dönemi başında 1 saat teorik sunum ve 1 saat uygulama olacak şekilde her okulda ayrı ayrı SET tanıtım seminerleri düzenlenmiştir. SET'in kullanımına ilişkin örnek uygulama ve oyunlar katılımcılar ile birlikte denenmiş ve uygulanmıştır. Seminerler sonunda daha önceden hazırlanmış 11 maddelik yarı yapılandırılmış sınıf öğretmeni görüşme formu, 8 maddelik sınıf öğretmenliği eğitim alan uzmanı görüşme formu ve 5 maddelik eğitim teknolojileri alan uzmanı görüşme formları ile katılımcıların görüşleri alınmıştır. Çalışma sonunda öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu ile alan uzmanlarının tamamı SET'i eğitim ortamları için gerekli ve faydalı bulduklarını ifade etmiştir. İlk okuma yazma öğretim sürecinin ses temelli cümle yönteminin ilk aşamasında teknolojinin uygulanabilirliği konusunda katılımcılar ve uzmanların hemfikir olduğu gözlenmiştir. SET'in ilk okuma yazma öğretimi sürecinin ilerleyen aşamalarında kullanımının zor ve gereksiz olduğu katılımcılar tarafından belirtilmiştir. Ayrıca bütün katılımcılar okullarda SET'in kullanımı için özel bir sınıfın oluşturulması gerekliliğini vurgulamıştır. Sınıf öğretmenliği eğitimi alan uzmanları SET'in özel gereksinimli ve öğrenme güçlüğü olan öğrencilerinin eğitiminde etkili olacağı konusunda ortak görüş bildirmiştir. Araştırma sonunda SET'in yazılım ve dijital içeriğinin Türkçe ilk okuma yazma öğretim programına uygun hale getirildiğinde bütün okullarda etkili kullanılabileceği ancak verimlilik konusunda teknolojinin geliştirilmesi gerekliliği görüşü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Free-hand interactive technologies (FIT) work remote sensing and interpretation of human body movements through sensors. In this study, it was aimed to examine the usability of Leap Motion and Kinect sensors, which are free-hand interactive technologies, in the first literacy teaching process, according to the views of primary school teachers and field experts. The research was designed with a case study model which is one of the qualitative research methods. The study group consisted of 51 primary school teachers from 5 different schools in Aksaray-Turkey, 4 experts from the educational technology field, and 13 experts from the primary school teacher education field. Educational seminars were held in each participant's school separately at the end of the fall semester of 2019 and the beginning of the spring semester of 2020, with 1 hour of theoretical presentation and 1 hour of practice. In the seminars, FIT was introduced to the participants. Sample application, and games related to the use of technology were tried and played together with the participants. At the end of the seminars, the views of the participants were taken via an 11-item semi-structured classroom teacher interview form, an 8-item classroom teacher education expert interview form, and 5-item educational technology expert interview forms. At the end of the study, most of the teachers and all of the field experts stated that they found the technology necessary and useful for educational settings. It was showed that the participants agreed on the applicability of the technology in the first stage of the teaching stages of the sound-based sentence method. It was stated by the participants that the use of FIT in the later stages will be difficult and unnecessary. Also, all participants emphasized that there is a need for a special classroom for FIT in schools. Experts from primary school teacher education had a common view that SET will be effective in the education of students with special needs and learning disabilities. At the end of the research, it was concluded that the software and digital content of FIT can be used effectively in all schools when adapted to the Turkish first literacy curriculum, and it is necessary to develop technology for efficiency.