Cam sektöründe ürün üst yüzey kalite kontrolü için görüntü işleme uygulaması geliştirilmesi
Improving image processing application for upper surface quality control in the glass sector
- Tez No: 651019
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN KORAY TUNÇALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada sofra camı sektöründe kullanılabilir duruma gelen ovallik kontrolü incelenmiş ve gerçekleştirilmiştir. Projede sofra camının üst yapısı incelenmiştir. Programlanabilir lojik denetleyici ve görüntü işleme ile yapılan projede üst yapısı uygun olan camlar testi geçecek, uygun olmayan camlar ise geçemeyecektir. Projedeki konular camın yapısı, Dünya'da cam sektörü, cam üretim aşamaları, endüstri 4.0 ve cam endüstrisi ve projenin aşamalarıdır. Bu proje daha da geliştirilebilir. Ayrı ayrı otomasyon değil tek bir otomasyon olarak uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study the ovality control which has became to use in glass sector was examined and realized. In this project the top structure of glasses have been examined. In this project programmable logic controller and image processing method have been used. The glasses with suitable superstructure will pass the test and the unsuitable glasses will not pass. The topics in the project are the structure of glass, the glass sector in the world, the glass production stages, industry 4.0 and the glass industry and the phases of the project. This project can be further developed. It can be implemented as a single automation, not individual automation.