İnternet oyun oynama bozukluğu-10 ölçeği: Türk toplumunda güvenirlik ve geçerlik çalışması
Internet gaming disorder test-10: the reliability and validity study in Turkish population
- Tez No: 651036
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği (İOBÖ-10)'nin Türk toplumunda geçerlilik ve güvenilirliğini araştırmaktır. Çalışmanın evrenini Haliç Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 3 ve 4. Sınıf öğrencileri oluşturdu. Çalışmanın örneklemini evreni belli örneklem hesabına göre, 148 öğrenci oluşturdu. Her bir katılımcıya sosyodemografik veri formu ile beraber Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği ile İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği (İOBÖ-10)'ni doldurdu. Her bir katılımcı aynı form ve ölçekleri test-tekrar test standartlarını sağlayacak şekilde 1 ay sonra yeniden doldurdu. Çalışmamızın bulgularına göre, İOBÖ-10 iç tutarlılık katsayısı 0.89 saptandı. Faktör analizi sonuçlarına göre, ölçeğin tek boyutlu geçerliliği elde edildi. Sonuç olarak İOBÖ-10'un toplumumuzda internet oyun bağımlılığını değerlendirmek için geçerli ve güvenli bir ölçek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the reliability and validity of Internet Gaming Disorder Test (IGDT-10) in Turkish population. 148 university students admitted to the research. A sociodemographic form, Young Internet Addiction Scale and IGDT-10 were fulfilled by the participants. All of the participants fulfilled the scales for re-test evaluation one month later. According to our results, the internal consistent coefficient for IGDT-10 was found 0.89. Factor analyses results of our study showed that IGDT-10 had one structurel factor. In conclusion, it can be said IGDT-10 is a valid and reliable scale to assess of internet gaming disorder for Turkish population.