Amendment of firing mechanisms of destructors based on development of hardware of solid state sensors and all analog interfacing circuitry
  1. Tez No: 65105
  2. Yazar: AYHAN BAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CERİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu tezin amacı bir prototip dip mayını ateşleme mekanizmasının analog bölümünün gerçekleştirilmesidir. Yeni mekanizma halen kullanımda olan mayınlarla boyut ve giriş/çıkış olarak tam uyumludur. Sistemin çalışmasını etkileyecek olan çevre koşullan da incelenmiştir. Akustik, manyetik ve basınç algılayıcıları dış etkileri algılama birimi olarak kullanılmıştır. Önerilen sistemin temel özellikleri ucuz maliyeti ve az güç tüketimidir. Algılayıcıları ve diğer devre elemanlarını seçerken güvenilirlik, maliyet ve güç tüketimi arasında bir denge kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of this thesis is to achieve the implementation of analog part of a proto type bottom mine firing mechanism. It will be fully compatible with the currently using bottom mines considering its size and inputs/outputs. Environmental conditions which will effect the operation of the system is also examined. Three sensors consisting of acoustic, magnetic and pressure are used for the external disturbance detection elements. The main properties of the proposed system are its low cost and low power consumption. While choosing sensors and other components a balance between their reliability, cost and power consumption is established.