Plate-Bonding, stress in adhesive joints
Yapıştırıcı maddelerle oluşturulan birleşimlerdeki gerilmeler
  1. Tez No: 65106
  2. Yazar: ANİ NATALİ ŞİGAHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
VI KISA ÖZET Yapıştırıcı maddelerle birleştirme, alışılmış birleştirme metotlarına kıyasla sahip olduğu avantajlardan dolayı, günümüz inşaat sektöründe ve pek çok mühendislik dalında gittikçe artan bir kullanım alanına sahiptir. İnşaat mühendisliğinde, var olan betonarme yapıların, epoksi bazlı yapışkan madde kullanılarak yapıştırılmış çelik veya kompozit levhalarla onarımı ve/veya güçlendirilmesi, bu tür uygulamanın tipik bir örneğidir. Bu uygulamaya kısaca levha yapıştırma yöntemi de denebilir. Bu çalışmada, birbirine yapıştırılarak birleştirilen elemanlar analiz edilerek, yapıştırıcı ile yapışan maddeler arasında oluşan gerilmeler incelenmiştir. Bunu için, ilk olarak, levha yapıştırma problemi en genel haliyle ele alınmıştır. Bu durumda, yapıştırıcı- yapışan eleman yüzeyinde normal ve kayma gerilmeleri oluşur. Bu gerilmeler birbirleriyle etkileşim içindedirler, birinin artması veya azalması, diğerini de etkiler. Bu etkileşimin ne ölçüde olduğunu belirlemek için, oldukça karmaşık diferansiyel denklemlerin çözülmesi gereklidir. Bu nedenle, öncelikle, böyle bir diferansiyel denklemin genel halde matematiksel çözümü verilmiştir. Fakat, belirli problemler ele alındığında, sınır şartlarının uygulanmasındaki zorluklardan dolayı, bu tip diferansiyel denklemin çözümü pratik olmayabilir. Bu gibi hallerde, problemi basit hale indirgeyen varsayımlara ihtiyaç duyulur. Konunun devamında ele alman örnekler bu tür durumları incelemektedir. İkinci olarak, izotropik veya ortotropik malzemeden oluşan elemanlar için geliştirilen, ve klasik eğilme teorilerinde gözardı edilen dikine normal ve kayma şekil değiştirme etkilerini de kapsayan gelişmiş eğilme teorisinin, yapışkanla birleştirilmiş elemanlardan oluşan sistemlere uygulanışı incelenmiştir. Geliştirilmiş teorideki gerilme bağıntılarında olan farkların sebep olduğu etkiler, ve normal ve kayma gerilmeleri arasındaki etkileşim, basit bir örnekle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Adhesive bonding plays an increasingly essential role in many engineering fields and in construction industry, due to the significant advantages it offers over more conventional methods of joining. In civil engineering, repair and/or strengthening of existing concrete members with epoxy-bonded steel or composite plates is a typical application where adhesive bonding is involved. This practice can briefly be referred to as the plate- bonding problem. In this study, the plate-bonding problem is handled and the stresses that arise at the adhesive-adherent interface are investigated. Firstly, the problem is studied in its most general form, by analysing a steel to concrete joint under arbitrary loading. In this case, shear and peeling stresses occur in the adhesive layer. These two stress components are coupled, to evaluate the extent of coupling requires the solution of complicated differential equations. As a first step, the mathematical solution of such an equation is discussed. In a given problem, however, it may be inconvenient to deal with this equation due to the difficulties involved in specifying the boundary conditions; thus, some simplifying assumptions are needed. This is illustrated via the special cases treated as a second step. Secondly, the applicability of a refined bending theory, accounting for the effects of transverse normal and shear strains ignored in classical engineering theory, to systems of adhesively bonded members has been discussed. The alterations in stresses due to the refinements of this theory, and the coupling effect are illustrated through a simple example.