Yapıstırıcıyla birlestirilmis alüminyum T tipi baglantıların modal analizi ve titresim kontrolü
Modal analysis and vibration control of adhesively bonded alumunium tee joints
  1. Tez No: 232303
  2. Yazar: ŞABAN MURAT ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL APALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yapıstırıcı ile birlestirilmis T tipi bindirme baglantılarda, yapıstırıcı bölgesi boyuncagerilmenin düzenli dagılımı, yapıstırıcı bölgesinde yük transferinin basarılı bir sekildesaglanması, yüksek mukavemet/agırlık oranı, yüksek sönüm kabiliyeti, korozyonakarsı direnç, tasarım kolaylıgı, kolay montaj, ekonomiklik ve farklı malzemelerdenimal edilmis elemanların birlestirilmesi gibi önemli sebeplerden dolayı günümüzklasik baglantı elemanları yerine tercih edilmekte ve endüstriyel birçok alandakullanılmaktadırlar.Bu tez çalısmasında, izotropik (alüminyum) malzemeden imal edilmis günlükhayatta ve literatürde karsılasılan T tipi baglantıların serbest titresim analizleriyapıldı. Baglantıda kullanılan, düsey ve yatay plaka uzunluklarının vekalınlıklarının, destek yatay ve düsey uzunlugunun ve destek kalınlıgının dogalfrekans ve modal sekil degistirme enerjisi üzerindeki etkileri arastırıldı. T tipibaglatıların optimum tasarım parametreleri Yapay Sinir Agları ve Genetik Algoritmakullanılarak tespit edildi. Deneysel olarak alüminyum malzemeden üretilen T tipibaglantıların sönüm katsayısı ölçüldü. Son olarak T tipi baglantıların zorlanmıstitresim kontrolü analizleri yapıldı. Kontrol kuvvetinin zamana karsı degisimiiçin bir fonksiyon önerildi. Genetik Algoritma, optimum kontrol kuvveti, açıkçevrimli kontrol sistemi ve önerilen fonksiyon kullanılarak, tek aktüatör için T tipibaglantılarda düsey plaka yüzeyindeki optimum konumu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Today, adhesive bonding technique is preferred to traditional mechanical joiningmethods such as screws and bolts, and used in many industrial applications becausethey provide a uniform stress distribution and load transfer through overlap region,high stress/weight ratio, high damping ability, a simple design, easy assembly andjoining of different materials.This thesis addresses the free vibration analysis of two types of Tee joints made ofalüminum. The effects of vertical and horizontal plate length and thickness, supportvertical and horizontal length and support thickness on the natural frequencies andmodal strain energies of the joints. Optimum design parameters were determinedby means of Artificial Neural Networks and Genetic Algorithm. Loss factors of bothTee joints were measured experimentally. Finaly the forced vibration analysis of Teejoints were carried out. A function was suggested in order to simplify the time hisoryof control forces. Optimum control forces were determined using Artificial NeuralNetworks, Genetic Algorithm based on Open Loop Control model. The optimalposition of the actuator was found to be at the vertical plate end for the singleactuator case.