Performance-based fire safety design for automated vehicleparking steel structures
Tam otomatik çelik otopark yapılarında performans bazlı yangın güvenliği tasarımı
  1. Tez No: 651067
  2. Yazar: BURAK AYVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SELAMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Otoparklarda alan ve hacim tasarrufu yapmak amacıyla geliştirilen otomatik otopark sistemleri zaman içinde yüksek araç kapasiteli otopark yapıları haline gelmiştir. Kule tipi otomatik otoparklar bu sınıfa dahil olan prefabrike çelik yapılardır. Temelde bir otomobil asansörü ile asansör kovası çevresinde otomobilleri taşıyan park paletlerinin oturtulduğu yataklardan oluşan bu yapıların yangın güvenliği konusunda pek çok bilgi boşluğu bulunmaktadır. Kule tipi otoparklarda araç yangınlarının etkileri ve yangının diğer otomobillere yayılma durumu bilinmemektedir. Bu yapılarda kullanılacak sprinkler yangın söndürme sistemlerinin tasarım kıstasları da tartışma konusudur. Bu tezin amacı, kule tipi otoparklarda otomobil yangınlarının yatay ve dikey yayılımları ile yapının yangın yükü altındaki davranışını anlayarak, erişilebilir ve uygulanabilir tasarımların ortaya çıkmasına olanak sağlamaktır. Dünya üzerinde henüz rapor edilmiş bir kule tipi otomatik otopark yangını ya da yangın testi bulunmamaktadır. Bu nedenle calışmalar yangın simülasyonları ve sonlu elemanlar analizleri aracılığı ile yürütülmüştür. Bir otomobildeki yangının, yan ve üst parklanma paletinde bulunan otomobillere sıçraması için gerekli termal koşullar ve süreler yangın simülasyonları aracılığı ile belirlenmiş ve ardından araçları taşıyan park paletlerinin yangın nedenli göçme modları analitik olarak modellenmiştir. Park paletlerinde göçmenin önlenmesine yönelik tasarim değişiklikleri önerilmiştir. Son olarak, çelik yapının araç yangını altındaki davranışı sonlu elemanlar metodu ile analiz edilmiş ve bir yangın sonucunda taşıyıcı sistemde kısmi göçmenin meydana gelmeyeceği bir tasarım oluşturulmuştur. Bu çalışmalar üç basamaklı otomatik otopark yapılarda yangın güvenliği doktrininin uygulanmasında analiz araçları olarak kullanılmıştır. Doktrin basamakları sırasıyla yangının araçtan araca sıçramasının, park paletlerinin göçmesinin/yerinden çıkmasının ve ana taşıyıcı sistemde göçmenin önlenmesidir. Çalışma sonunda bu koşulları sağlayan biri sprinkler sistemli ikisi de sprinkler sistemsiz üç farklı tasarım örneği iteratif yollarla oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Automatic car parking systems, developed to save space and volume in car parks, have become high-capacity car park structures over time. Tower-type automated car parks are prefabricated steel structures included in this class. These structures, which are basically composed of a car lift and slots that parking pallets carrying cars are seated on, have many knowledge gaps regarding fire safety. The effects of vehicle fires and fire spreading mechanism between cars are not known in tower-type automated vehicle parking structures. The design criteria of sprinkler systems to be used in these structures are a matter of debate. The purpose of this thesis is to enable the emergence of accessible and applicable designs by understanding horizontal and vertical fire spreading mechanisms between passenger cars and the structural fire response of tower-type automated vehicle parking structures. There is no automated car park fire or fire test for this kind of structure that has been reported in the world yet. For this reason, studies were carried out through fire simulations and finite element analysis in this thesis. The thermal conditions and times required for the fire in a car to spread to the cars at the side and upper parking pallet were determined by fire simulations. Then, the fire-induced collapse mechanism of the parking pallets was analytically modeled. Current parking pallet – pallet rail design modified to prevent pallet dislodgement. Finally, the behavior of the steel structure under a fire was analyzed by the finite element method, and a design was proposed in which a partial collapse would not occur in the structure and parking pallets as a result of a fire. These studies have been used as analysis tools in the implementation of the three-stepped fire safety doctrine for automated vehicle parking structures. The doctrine steps are respectively preventing the fire spreading from vehicle to vehicle, collapse/dislodgement of parking pallets and partial collapse at the main structure. At the end of the study, different design proposals with and without a sprinkler system were defined by using iterative methods