UNESCO yaratıcı gastronomi şehri Hatay'ın yerel aktörlerin bakış açısıyla farkındalık düzeyinin incelenmesi
Research of the awareness of the city of the creative gastronomy of UNESCO Hatay with perspective to local actors
  1. Tez No: 651083
  2. Yazar: KÜBRA PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu araştırmada; UNESCO kapsamında 2017 yılında yaratıcı gastronomi şehri ilan edilen Hatay'ın yerel aktörler tarafından farkındalık düzeyinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Antakya ve Defne'de bulunan yerel aktörler ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler Ekim-Aralık 2019 tarihleri arasında kasti örneklem yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmelerden toplam 61 mülakat verisi elde edilmiştir. Elde edilen verilere çalışma amacına uygunluğu göz önünde bulundurularak içerik analizi uygulanmıştır. Yapılan içerik analizinden hareketle, yerel aktörlerin; Hatay'ın turizm varlıklarına yönelik bilgi ve farkındalıklarının, gastronomi şehri algılarının, müşteri bilgilendirme faaliyetlerinin, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tüm bu sonuçlar, yerel aktörlerin Hatay'ın UNESCO yaratıcı gastronomi şehri ilan edilmesine yönelik bilgi ve farkındalık düzeylerinin yüksek olduğunu ifade etmektedir. Bununla birlikte yaratıcı gastronomi şehrine yönelik reklam, tanıtım, pazarlama, etkinlik ve benzeri eksiklikler nedeniyle bölgesel yatırım ve projelere yönelik gerçekleştirilen faaliyetlerin yetersiz olduğu ifade edilmiştir. Söz konusu eksikliklerden dolayı Hatay'da gastronomi turizmine yönelik gelişmelerin sınırlı düzeyde kaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte Hatay ilinin sınır bölgesi olmasından kaynaklı gelişen olumsuzlukların da yaratıcı gastronomi şehri imajını negatif etkilediği belirtilmiştir. Elde edilen sonuçlardan hareketle Hatay'da yaratıcı gastronomi şehri imajının ve gastronomi turizminin geliştirilebilmesine ve sonraki araştırmalara yön vermeye yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the level of awareness of Hatay, which was declared a city of creative gastronomy in 2017 within the scope of UNESCO, by local actors. For this purpose, semi-structured interviews were conducted with local actors in Antioch and Defne. The interviews were conducted between October and December 2019 using the deliberate sampling method. A total of 61 interview data were obtained from the interviews. Content analysis was applied to the obtained data taking into account its suitability for the purpose of the study. Based on the content analysis, it was concluded that local actors have a high level of knowledge and awareness of Hatay's tourism assets, perceptions of the city of gastronomy, customer information activities, advertising and marketing activities. All these results indicate that local actors have a high level of knowledge and awareness for the declaration of Hatay as a UNESCO City of creative gastronomy. However, due to the deficiencies of advertising, promotion, marketing and similar activities aimed at Creative gastronomy city, activities aimed at regional investments and projects were insufficient. Due to these shortcomings, it was concluded that developments in Hatay towards gastronomy tourism remained at a limited level. In addition, it has been stated that the negativities developed due to the fact that the province of Hatay is a border region also negatively affects the image of the creative gastronomy city. Based on the results obtained, various suggestions have been presented to improve the image of the creative gastronomy city and gastronomy tourism in Hatay and to direct further research.