Tek-A'lı 153-179Yb izotoplarının taban durum manyetik momentlerinin araştırılması
Investigations of the ground-state magnetic moments of the odd-mass 153-179Yb isotopes
  1. Tez No: 651082
  2. Yazar: ÖZNUR SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TABAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında, periyodik tablonun nadir toprak bölgesinde yer alan tek A'lı 153-179Yb deforme çekirdeklerinin taban durumu manyetik özellikleri ve manyetik dipol uyarılmaları QPNM (Kuaziparçacık Fonon Nükleer Model) bazında teorik olarak ilk kez incelenmiştir. K=1/2 bir çekirdek içinde QPNM yöntem aracılığıyla hesaplama yapılmıştır.Taban durumlarına ait teorik iç manyetik moment (gK),efektif spin jiromanyetik faktör (gseff.) ve manyetik moment (µ) değerleri deneysel verilerle karşılaştırılmış olup her bir çekirdek için spin-spin etkileşme güç parametresi belirlenmiştir. QPNM (Kuaziparçacık onon Nükleer Model) çerçevesinde yapılan hesaplamalar KPM (Kuliev-Pyatov Metodu) ve QTDA Kuaziparçacık Tamm-Dancoff Yaklaşımı) modelleri ile de karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the ground state magnetic properties and magnetic dipole excitations of the single A 153-179Yb deformed nuclei located in the rare earth region of the periodic table were theoretically investigated for this first time in tha framework of QPNM(Quasiparticle Phonon Nuclear Model). K=1/2 is calculated in a core by the QPNM method.The theoretical values of the ground state magnetic properties such as intrinsic magnetic moment (gK), effective spin gyromagnetic factor (gseff.) and magwntic moment (µ) were compared with the available experimental data and the spin-spininteraction parameter was determined for each nuclei under investigation. The results of QPNM calculations were also compared with the results of KPM (Kuliev-Pyatov Method) and QTDA (Quasiparticle Tamm-Dancoff Approximation)