Avrupa Birliği hibe projelerinin sosyal sermaye oluşumuna etkileri: 'Gelecek Eğitimde, Eğitim Konak'ta' proje örneği
The effects of the Eurpean Union grant projects on the social capital form: Project example 'The Future is in Education, Education is in Konak'
  1. Tez No: 651094
  2. Yazar: HARİKA VAROL AYSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SEDEF AKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Avrupa Birliği(AB), üye devletlerin ekonomik, sosyal, siyasi alanlarda işbirliği yaparak ortak kural, norm ve değerler doğrultusunda bir araya gelinen uluslar üstü bir yapıdır. Aynı zamanda AB, aday ülkelerinin hem Müktesebata uyumlarının sağlanması hem de sosyo-kültürel uyumun kolaylaştırılması amacıyla hibe projelerden yararlanılmaktadır. AB uyum sürecinde sivil toplum kuruluşları, yerel kuruluşlar, belediyeler, üniversiteler, özel sektör vb tüm sivil toplum örgütlenmelerinin işbirliği içinde yer alabileceği projeler AB uyum sürecinin en önemli aktörleri haline gelmiştir. Sosyal bir varlık olan insan, yeni oluşan sosyal ağlar ile yeteneklerinin gelişmesi, dinamik bir değişim sürecinin parçası olması kaçınılmazıdır. Bireylerin içinde bulundukları bu sosyal ağlar zamanla kendileri ve çevreleri için sermaye niteliğine dönüşerek sosyal sermaye kavramını gündeme getirmiştir. Tez çalışmasının amacı,“Gelecek Eğitimde, Eğitim Konak'ta”örnek AB Hibe Projesi ile yapılan alan araştırmasında, katılımcıların proje sonucundaki sosyal sermayelerinin ölçülmesi, sosyal sermayenin hem sosyal hem de ekonomik olarak katılımcılar üzerindeki etkilerinin ortaya konulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda karma araştırma yöntemi kapsamında proje katılımcısı kadınlarla önce nicel, sonrasında nitel çalışmalar yapılarak sosyal sermaye araştırılmaya çalışılmıştır. Tez çalışmasında yapılan nicel ve nitel çalışmalar sonucunda proje katılımcısı kadınların, projeye katılmayan kadınlara kıyasla yeni sosyal ağlar içerinde yer aldıkları, güven düzeylerinin daha yüksek olduğu, özgüven kazanarak ayakları üzerinde durma gücüne kavuştukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The European Union (EU) is a transnational structure that unites in line with the common rules, norms and values by cooperating in the economic, social and political fields of the member states. At the same time, grant projects are used in order to ensure the harmonization of the candidate countries of the EU with the acquis and to facilitate socio-cultural harmony. The projects in which all non-governmental organizations, such as non-governmental organizations, local organizations, municipalities, universities, private sector etc. can participate in the EU harmonization process have become the most important actors of the EU harmonization process. Being a social entity, it is inevitable that new social networks will develop their talents and become part of a dynamic change process. These social networks, in which individuals are, have turned into a capital quality for themselves and their environment, and brought the concept of social capital to the agenda. The purpose of the thesis study is to measure the social capital of the participants on the project, and to reveal the effects of social capital on the participants both socially and economically, in the field research carried out with the exemplary EU Grant Project in“Future is in Education, Education is in Konak”. In line with this purpose, within the scope of the mixed research method, social capital was tried to be researched by firstly quantitative and then qualitative studies with women participating in the project. As a result of the quantitative and qualitative studies carried out in the thesis study, it was observed that the women participating in the project were in new social networks compared to the women who did not participate in the project, had higher confidence levels, gained self-confidence and had the power to stand on their feet.