Wage returns to different levels of schooling in Turkey
Türkiye'de farklı seviyelerde eğitime katılımın maaşlar üzerindeki etkisi
- Tez No: 651095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA UMUT KUZUBAŞ, PROF. DR. MURAT GÜRAY KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Econometrics, Economics, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada bulanık regresyon süreksizlik tasarımını kullanarak Türkiye'deki erkekler ve kadınlar için en az ortaokul, lise ve üniversite gibi farklı eğitim seviyelerini tamamlamanın maaşlar üzerindeki etkisi tahmin edilmiştir. Temel olarak Türkiye'de zorunlu eğitimi 5 yıldan 8 yıla çıkaran 1997 tarihli eğitim reformunun kuşakların eğitim seviyelerine katılımında yarattığı dışsal varyasyondan yararlanılmıştır. Çalışmanın temel bulgularından biri eğitim düzeyi arttıkça ücretler üzerindeki getirisinin hem erkekler hem de kadınlar için artmasıdır. Bununla birlikte farklı eğitim seviyelerini tamamlamanın ücretler açısından getirisinin kadınlar için erkeklerden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Kadınlar için getirinin erkeklerden daha yüksek olmasının muhtemel nedeni, politikanın erkeklerin daha büyük bir bölümünü ortaokul ve liseyi tamamlamaya iterken kadınların daha büyük bir kısmını üniversite mezunu olmaya itmesidir. Bununla birlikte, iş gücü piyasasında üniversite diplomasına sahip kadınların oranı erkekler arasında üniversite mezunu olanların oranından daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this paper, I estimate the returns to the different levels of educational attainment, such as completing at least middle school, at least high school, and college for men and women in Turkey by using a fuzzy regression discontinuity design. I exploit the 1997 reform in which extended compulsory schooling from 5 to 8 years in Turkey as a source of exogenous variation in schooling across birth cohorts. My main finding is that the returns to schooling are increasing for higher levels of education. I estimate that the returns to completing different levels of schooling are higher for women than for men. The estimated average causal effects for completing at least high schooland college are statistically significant if the sample excludes the birth cohorts 1986-1987 in which there is a fuzziness in the treatment. The possible reasons for higher returns for women than for men are the policy pushes a higher fraction of men to complete middle school and high school whereas pushes a higher fraction of women to complete college, and the rate of women who have a college degree is higher than the rate of college graduates among men in the labor market.