An attempt at confessionalization and social disciplining in the reign of Mustafa II (1695–1703)
II. Mustafa saltanatında (1695-1703) bir mezhebileştirme ve toplumsal disiplin girişimi
  1. Tez No: 651093
  2. Yazar: HÜSEYİN GÖCEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERİN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tezin odağında II. Mustafa saltanatından bir dizi Mühimme hükmü yer almaktadır. Bu hükümler Müslüman halka din bilgisinin öğretilmesi, din görevlilerinin dini bilgilerinin denetlenmesi, bilgisiz olanların yetkin olanlarla değiştirilmesi, cami ve medreselerin tamir edilmesi ve bütün erişkin Müslüman erkeklerin düzenli olarak cemaatle namaz kılmaya sevk edilmesi hakkındadır. Söz konusu hükümler imparatorluğun çeşitli yerlerine gönderilmekle beraber Balkanlardaki Müslümanların dini eğitimi özellikle dikkate alınmıştır. Bu çalışmada, hükümlerde belirtilen dini ve ahlaki reform programının irdelenmesinde mezhebileştirme (confessionalization) paradigması kullanılmıştır. Bu politikanın esas olarak Şeyhülislam Feyzullah Efendi tarafından tasarlanmış olsa da Osmanlı tarihindeki en az iki yüz yıllık mezhebileştirme sürecinin de ürünü olduğu savunulmaktadır. Osmanlı mezhebileştirme politikalarının on beşinci yüzyıldan on yedinci yüzyılın sonuna kadar olan evriminin yanı sıra Osmanlı yönetiminin İkinci Viyana Kuşatması sonrasında Balkanlarda ve diğer yerlerde karşılaştığı siyasi ve toplumsal sorunlar da ön plana çıkartılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The central focus of this thesis is a set of Mühimme orders from the reign of Mustafa II. These orders concerned teaching basic religious knowledge to Muslim subjects, examining the creedal knowledge of religious personnel and replacing incompetent personnel with qualified ones, renovating mosques and madrasas, and urging the regular participation of all adult Muslim males in congregational prayers. While the orders in question were sent to various places in the empire, special emphasis was placed on the religious education of Muslims in the Balkans. This study makes use of the paradigm of confessionalization to analyze the religious and moral reform program outlined in these orders. It is argued that these policies, while designed by Şeyhülislam Feyzullah Efendi, were also the product of at least a two-century long process of confessionalization in the Ottoman Empire. Alongside the evolution of Ottoman confessional policies from the fifteenth century to the end of the seventeenth century, the social and political problems that faced the Ottoman administration in the Balkans and beyond in the aftermath of the Second Siege of Vienna are also emphasized.