Tarık Buğra'nın tiyatro eserlerinde olay örgüsü ve şahıs kadrosu
The examination of the plot and the characters in Tarık Bugra's plays
  1. Tez No: 651120
  2. Yazar: HANDE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER GÖÇGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tarık Buğra, Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatı'nın unutulmaz eserlerine imza atmış önemli yazarlarımızdan birisidir. İyi bir aile eğitimi ve mutlu bir çocukluk döneminden sonra çalkantılı bir öğretim hayatı geçirmiş olması, onun edebi kimliğine eksiden çok artı katmış ve insan hikâyelerini çok yönlü işlemesine olanak tanımıştır. Bu Yüksek Lisans Tezi çalışmasında Akümülatörlü Radyo, Ayakta Durmak İstiyorum ve Yüzlerce Çiçek Birden Açtı isimli tiyatro oyunları, olay örgüsü ve kişi analizi yönünden incelenmiştir. Bu eserlerden ilki olan Akümülatörlü Radyo'da, mutluluk ve mutluluk uğruna insanların ödedikleri bedeller ile harcamaları gereken çabanın temel alınarak anlatılmakta; aşk ve ihanet, sadakat ve irade, masumiyet ve sevgi arasındaki ilişkinin ve bu kavramların çatışmasının ele alındığı insani ilişkiler ağı ortaya konulmaktadır. Ayakta Durmak İstiyorum adlı eser ise, Macar İhtilali esnasında insanlık onuru ve hürriyet mücadelesi veren insanlara ithaf edilerek, genel çerçevede bu ve benzeri mücadelelerin her milletin başına gelebileceği fikri işlemiştir. Ele alınan eserlerde, tiyatro türünün evrensel ve görsel özelliklerinin daha baskın olduğu ve seyirciye diyalogların en anlaşılır şekilde aktarma çabasının gösterildiği dikkati çekmektedir. Yüzlerce Çiçek Birden Açtı isimli eserde ise, Çin komünist devrimi, rejimin yıllar içerisindeki tutumunda süregelen baskının artması, kurguda yer alan karakterlerin kişiliğindeki kırılmaları ve değişimi anlatmak için yıllar süren bir zaman örgüsünün tercih edildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tarık Buğra is one of important writer in Turkish literature who have signed unforgettable works of the Republican period consist in Turkey. The fact that he had a good family education and a turbulent and inconsistent educational life after a happy childhood has contributed to his literary identity more than a minus and enabled him to handle human stories in many ways. In this context,“theater plays”named Akümülatörlü Radyo (The Accumulator Radio), Ayakta Kalmak İstiyorum (Want to Stand) and Yüzlerce Çiçek Açtı (Opened Hundreds of Flowers) were examined with respect to plot and person analysis. The first of these works, Akümülatörlü Radyo, is described on the basis of the price people pay for the sake of happiness and happiness, and the effort they need to spend; It reveals a network of human relationships between love and betrayal, loyalty and willpower, innocence of these concepts are addressed.“Ayakta Kalmak İstiyorum”discuss similar struggles can happen to every nation in general terms by dedicating people who struggle for human dignity and freedom during the Hungarian Revolution. So that, the universal and visual characteristics of the theater type are due to the predominance and the effort to convey the dialogues to the audience in the most understandable way.“Yüzlerce Çiçek Açtı”is discuss on Chinese communist revolution preferred years of time to explain the continuing pressure in the regime's attitude over the years, the breaks and change in the personality of the characters in the fiction.