Yaşlı bireylere lavanta ve zencefil yağıyla uygulanan abdominal masajın konstipasyon üzerine etkisi
Effect of abdominal massage applied with lavender and ginger oil on constipation for elderly individuals
- Tez No: 651147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma yaşlı bireylere lavanta ve zencefil yağıyla yapılan abdominal masajın konstipasyon üzerine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Çalışma Kayseri Hacı Rukiye Gazioğlu Huzurevi'nde konstipasyonu olan, çalışmaya dahil edilme ölçütlerine uyan 20 müdahale ve 20 kontrol grubu olmak üzere toplam 40 yaşlı birey ile tamamlanmıştır. Çalışmada etik kurul onayı, kurum izni ile bireylerden yazılı bilgilendirilmiş gönüllü olur alınmıştır. Veriler araştırmacı tarafından; Kişisel Bilgi Formu, Bristol Dışkı Skalası, Roma IV Kriterleri, Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği ve Mini Mental Test kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki yaşlı bireylere lavanta ve zencefil yağları ile abdominal masaj uygulama protokolü'ne göre dört hafta boyunca hafta içi beş gün, 15 dakika süre ile aromaterapi masajı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki bireylere herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Müdahale ve kontrol grubundaki bireylere uygulama öncesi, uygulamanın ikinci haftasında ve uygulama sonunda (dördüncü hafta)“Bristol Dışkı Skalası”ve“Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği”tekrar uygulanmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 25 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Kikare exact test, bağımsız iki örneklem T testi, McNemar ve McNemar Bowker testi, Bonferroni düzeltmeli iki oran Z testi ve Tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to examine the effect of abdominal massage with lavender and ginger oil on constipation in elderly individuals. The study was completed with 40 elderly individuals in Kayseri Haci Rukiye Gazioglu nursing home, including 20 in intervention and 20 in control group who met the criteria for inclusion in the study. In the study, written informed volunteer consent was obtained from the individuals with the approval of the ethics committee and the permission of the institution. The data were collected by the researcher using the Questionnaire Form, Bristol Stool Scale, Rome IV Criteria, Constipation Severity Scale and Mini Mental Test. The elderly individuals in the intervention group underwent aromatherapy massage with lavender and ginger oils for a period of five days and 15 minutes on weekdays for four weeks according to the abdominal massage application protocol. No application was made to individuals in the control group. The“Bristol Stool Scale”and“Constipation Severity Scale”were re-applied to the individuals in the intervention and control group before, during the second week of practice and at the end of practice (fourth week). The data was evaluated in the IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User v 25 statistical package program. In the evaluation of the data, the exact square test, two independent sample t Tests, McNemar and Mc Nemar Bowker tests, two ratio Z tests with Bonferroni correction, and two-way variance analysis methods were used for repeated measurements.