Çocuk ve ergen bireylerde bilgisayarlı tomografi görüntüleri kullanılarak pelvis iskelet parametrelerin yaş ve cinsiyete bağlı değişiminin incelenmesi
Investigation of changes in age and gender-related pelvic skeletal parameters in children and adolescents using computed tomography images
  1. Tez No: 651151
  2. Yazar: BURAK OĞUZHAN KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ ACER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Omurga ve pelvis arasındaki uyum sayesinde insan, ayakta dengeli bir şekilde durabilir. Bu spinopelvik dengede meydana gelen bozuklukları değerlendirebilmek için normal değer aralıklarının bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmadaki amacımız Türk popülasyona ait çocuk ve ergen bireylerdeki spinopelvik parametrelerin gelişimini ve birbirleriyle olan ilişkisini incelemek ve spinopelvik parametrelerin normal aralıklarını tespit etmektir. Bu çalışmada Türk popülasyonuna ait 7-17 yaş aralığındaki sağlıklı çocuk ve ergen bireylerin 1018 (513 erkek, 505 kadın) BT görüntüleri incelenerek pelvik insidans, pelvik tilt, sakral eğim açısı, sakral kifoz, lumbal lordoz, sakrum pubik insidans ve sakrum pubik arka açısı parametreleri ölçülmüştür. Parametrelerin yaş grupları arasındaki karşılaştırmalarında bağımsız iki örneklem t testi uygulandı. Metot karşılaştırmaları için Passing-Bablok regresyon analizi kullanıldı. Parametreler arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Thanks to the harmony between the spine and the pelvis, human can stand in a balanced way. In order to evaluate disturbances in this spinopelvic equilibrium, normal ranges should be known. The aim of this study was to investigate the development of spinopelvic parameters in children and adolescents of the Turkish population and to determine the normal ranges of spinopelvic parameters. In this study, the pelvic-abdominal computed tomography images of 1018 (513 male, 505 female, aged 7-17 years) healthy children and adolescents of the Turkish population were examined and the pelvic incidence, pelvic tilt, sacral slope, sacral kyphosis, lumbar lordosis, sacrum pubic incidence, and sacrum pubic posterior angle were measured. Two independent-samples t-tests were used to compare the parameters between the age groups. Passing-Bablock regression analysis was used to compare the methods. The relationship between the parameters was evaluated by Pearson correlation analysis.