Periton diyalizi hastalarında salutogenez modeline dayalı bakımın bütünlük duygusuna etkisi
The effect of salutogenesis-based care on the sense of coherence in peritoneal dialysis patients
- Tez No: 651158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM CEYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma salutogenez modeline dayalı bakımın periton diyalizi hastalarında bütünlük duygusuna etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma ön test son test kontrol gruplu deneysel bir çalışma olarak; 36 müdahale, 37 kontrol grubunda olmak üzere 73 hasta ile yürütülmüştür. Araştırmada etik kurul onayı, kurum izni ve bireylerden yazılı bilgilendirilmiş gönüllü onam alınmıştır. Araştırma verileri Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Diyaliz Semptom İndeksi (DSİ), Genel Öz Yeterlilik Ölçeği (GÖYÖ) ve Bütünlük Duygusu Ölçeği (BDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubuna 8 hafta, haftada 1 kez ev ziyareti yapılarak salutogenez modeline dayalı bakım verilmiştir. Kontrol grubuna herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi, Mann-Whitney U testi, Pearson korelasyon analiz testleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to determine the effect of salutogenesis based care on the sense of coherence in patients with peritoneal dialysis. The research is conducted as a pretest-posttest control group experimental study with 73 patients, including 36 in intervention and 37 in control group. In the research, ethics committee approval and corporate permissionare obtained and written informed voluntary consent formis obtained from individuals. The research data are collected using the Patient Identifier Information Form, Dialysis Symptom Index (DSI), General Self-Efficacy Scale (GSES) and the Sense of Coherence Scale (SIS).The intervention group is provided care based on the salutogenesis model by making home visits 1 time per weekfor 8 weeks. No intervention is applied to the control group. The data are evaluated using descriptive statistics, bilateral variance analysis in repeated measurements, Mann-Whitney U test, and Pearson correlation analysis tests.