Katılım bankalarında KOBİ müşterilerine sunulan ürünler ve bu ürünlerin kullanımı neticesinde ülke ekonomisine sağlanan katkılar
The participation banks products for SME's and their contributions to economy
  1. Tez No: 651166
  2. Yazar: AHMET NECİP DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAŞMET GÖKIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son yıllarda bilimsel araştırmalara konu olan katılım bankacılığının bankacılık sektörü içindeki payı gittikçe artmaktadır. Reel ekonomiyi finanse etmek amacıyla faaliyetlerine başlayan ve bunları geliştirerek sürdüren katılım bankalarının KOBİ'lere sağlamış olduğu destekler ve bu desteklerin Türkiye ekonomisine katkılarının analiz edilmesi önemli ve gereklidir. Katılım bankaları reel ekonomiye destek olmak amacıyla resmi ticaret içerisinde olan ve faizsizlik prensibine uygun bir şeklinde çalışan bankalardır. Buradaki ana çalışma ilkesi; müşterilerine nakit para sağlamaktan ziyade yatırım, işletme kredileri, finansal kiralama projeleri ile onları desteklemektir. Bu araştırmayla, katılım bankalarının seçili ürünlerine ilişkin, firmaların algıladığı ekonomik fayda düzeyi ve milli ekonomiye sağlanan katkılar ile beraber algılanan faydanın firmaların özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma Ekim 2020 tarihinde yürütülmüş olup, Türkiye'de faaliyet gösteren 6 katılım bankası müşterilerini kapsamaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında geçerli 423 anket formu toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; araştırmaya katılan firmalar hem genel olarak hem de alt boyutlar bazında katılım bankalarının, çalışmada değinilen seçili ürünlerinin ekonomik faydasının çok yüksek olduğunu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
In the recent years the participation banking share rate increased in the banking market share rate which is subject of scientific research. Participation bank started their operation in order to finance the real economy and continues to develop this situation and provide to support SME custumers, it is important and necessary to analyze this contrubition of this support to turkish economy. Participation banks are the banks that are in the official trade in order to support real economy and operate with the interest-free principle. The main working principle here is not provide cash directly to customers, to support them with investment, business loan, leasing projects. With this research,about the selected products of participation banks, it is aimed to reveal whether the perceived benefit varies according to the characteristics of the firms, together with the level of economic benefit percieved by the firms and the contributions provided to the national economy. The research was conduct in october 2020, it included the 6 turkish participation bank's customers. The survey method was using in collect data for reserarching. For the researhing 423 survey form collected. According to research results; the companies which participate the reserarch thinks that the selected products's ecenomic benefits is very high both in the general and on the basis of sub-dimensions.