Research of nuclear waste management and technoeconomical analyses
Nükleer atık yönetiminin araştırılması ve teknoekonomik analizleri
- Tez No: 651167
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Mechanical Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kısaca nükleer enerji, atomun parçalanması sonucu ortaya çıkan çok miktarda ısıdan elde edilen enerjidir. Nükleer enerjiyi elde ederken fisyon ve füzyon reaksiyonları karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'de günden güne yükselen nükleer enerji teknolojisini, bu alanda daha gelişmiş olan ülkeleri takip ederek yakalamaya çalışmaktadır. Nükleer enerji teknolojisi için TR-1 ve TR-2 araştırma reaktörleri dışında herhangi enerji üreten nükleer reaktör bulundurmayan Türkiye, bu alanda çalışmalarına Rusya ve Japonya ile protokoller imzalayarak Akkuyu Nükleer A.Ş şirketini Ruslarla beraber devreye sokmuştur. Nükleer enerji elde ederken yakıt çubukları kullanılacak ve nükleer atık meydana gelecektir. Atık yönetimi ve bertaraf edilmesi, geri dönüşüm açısından da oldukça önemlidir. Atıkların geri dönüşümü çevreye zarar verecek durumların önüne geçilmesi açısından önem arz etmektedir. Nükleer santrallerde iki tip atık meydana gelmektedir. Bunlar düşük seviyeli ve yüksek seviyeli atıklar olarak adlandırılır. Düşük seviyeli atıklar kolaylıkla işlenip, imha edilebilir. Yüksek aktiviteli yakıtlar ise yakıt çubuklarıdır. Kullanılmış yakıt çubukları reaktör yakınındaki havuzlarda depolanır. Kullanılmış yakıtlar %97 oranında nükleer açıdan değerli maddeler içerir. Nükleer yakıtlar için açık ve kapalı çevrim olmak üzere iki metot kullanılır. Açık çevrimde kullanılmış yakıtlar direk atık olarak kabul edilir. Kapalı çevrimde ise kullanılmış yakıt içerisindeki radyoaktif yararlı maddeler tekrar çevrime sokulur. Açık çevrim, kapalı çevrime göre daha ekonomiktir. Bu çalışmada, Türkiye'deki ve dünyadaki nükleer enerji, radyoaktivite ve nükleer santrallerle ilgili genel ve güncel bilgiler verilecektir. Türkiye'deki nükleer çalışmalar karşılaştırılmalı bir şekilde incelenecek; yakıt türleri, yakıt rezervleri ve bu rezervlerin kullanılabilirliği, maliyetleri ve nükleer atıkların daha uygun yöntemlerle depolanmasına ya da bertaraf edilmesine dair öneriler sunulacaktır
Özet (Çeviri)
In short, nuclear energy is the energy derived from a large amount of heat caused by the fragmentation of the atom. When obtaining nuclear energy, fisyon and fusion reactions appear. It is trying to capture the nuclear energy technology that is rising day by day in Turkey by following the countries that have developed more developed in this field. Turkey, which does not have any energy-generating nuclear reactors other than TR-1 and TR-2 research reactors for nuclear energy technology, has signed protocols with Russia and Japan to work in this field and has commissioned Akkuyu Nuclear Inc. with the Russians. Fuel rods will be used when obtaining nuclear energy and nuclear waste will occur. Waste management and disposal are also very important for recycling. Recycling of waste is important in order to prevent situations that will harm the environment. Two types of waste are occurring in nuclear power plants. These are called low-level and high-level waste. Low-level waste can be easily processed and destroyed. High-activity fuels are fuel rods. Used fuel rods are stored in pools near the reactor. Used fuels contain 97% nuclear-worthy substances. Two methods are used for nuclear fuels: open and closed cycle. Fuels used in open cycles are considered direct waste. In the closed cycle, radioactive useful substances in used fuel are re-inserted into the cycle. Open cycle is more economical than closed cycle. In this study, general and up-to-date information on nuclear power, radioactivity and nuclear power plants in Turkey and around the world will be given. Nuclear studies in Turkey will be examined in a comparative manner; fuel types, fuel reserves and availability of these reserves, costs and recommendations for storage or disposal of nuclear waste in more appropriate ways will be presented.