Fırçalamanın farklı yüzey bitim işlemleri uygulanmış cad/cam hibrit seramik materyallerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation the effect of toothbrushing on cad/cam hybrid ceramic material with different surface finishes
  1. Tez No: 651182
  2. Yazar: KÜBRA GÜNEŞ ARKAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; farklı yüzey bitim işlemleri uygulanmış CAD/CAM hibrit seramik restorasyonların fırçalama işlemi sonrası yüzey pürüzlülüklerinin ve renk stabilitelerinin karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda kullanılan örnekler, Vita Enamic, Lava Ultimate ve GC Cerasmart CAD/CAM bloklarlarından düşük hızlı kesit alma cihazı ile 12×14×2 mm boyutlarında kesitler alınarak elde edildi. Örnekler kendi içinde uygulanacak bitim ve polisaj yöntemlerine göre her grupta 10 adet (n=10) olacak şekilde 4 alt gruba ayrıldı. Uygulanacak polisaj işlemlerinden önce, yüzey standardizasyonunu sağlamak ve kontrol gruplarını oluşturmak için, seramik örneklere 400, 600, 800 ve 1200 gridlik silikon karbid zımparalar ile yüzey bitim işlemi yapıldı. Diğer çalışma grupları; Sof-Lex spiral yüzey bitirme ve cila diski, Optrafine polisaj kiti ve Optiglaze cila ajanı uygulanarak oluşturuldu. Örneklerin, 1 yıla tekabül eden 10.000 devirlik fırçalama işlemi öncesi ve sonrasında yüzey pürüzlülükleri profilometre cihazı ve renk ölçümleri de spektrofotometre cihazı ile değerlendirilerek elde edilen veriler istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Diş fırçalamanın, hibrit seramik örneklerin yüzey pürüzlülüğünü arttırdığı ancak renk değişimine klinik olarak kabul edilebilir sınırlar içerisinde etki ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is the comparative evaluation of surface roughness and color stability of CAD / CAM hybrid ceramic restorations with different surface finishing treatments after brushing process. The samples used in our study were obtained from Vita Enamic, Lava Ultimate and GC Cerasmart CAD / CAM blocks with low speed sectioning device by taking 12 × 14 × 2 mm sections. The samples were divided into 4 subgroups with 10 (n = 10) in each group according to the finish and polishing methods to be applied within themselves. Before the surface finishing and polishing proceses, the surface treatment was done with 400, 600, 800 and 1200 grid silicon carbide sanders on ceramic samples to ensure surface standardization and form control groups. Other test groups were; Sof-Lex spiral surface finishing and polishing disc, Optrafine polishing kit and Optiglaze polishing agent. The data obtained by evaluating the surface roughness of the specimens with the profilometer device and by evaluating the color measurements before and after the 10,000-cycle brushing process corresponding to 1 year, were subjected to statistical analysis. It has been determined that tooth brushing increases the surface roughness of hybrid ceramic specimens but affects the color stability within clinically acceptable limits.