Annelerin topuk kanı alma öncesi bebeklerine yaptığı ayak masajının ağrı düzeyi ve konfora etkisi
Impact of foot massage given by mothers to their babies before heel lance on pain level and comfort
- Tez No: 651193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma topuk kanı alınan yenidoğanlarda, anne tarafından yapılan ayak masajının ağrı ve konfor düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Afşin Devlet Hastanesi kadın doğum servisi ve doğumhanede yatan, araştırmaya katılmaya gönüllü olan anne ve bebekleri oluşturmuştur. Araştırma örneklemini araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 128 anne ve bebeği (64 müdahale, 64 kontrol ) oluşturmuştur. Bu araştırma, randomize kontrollü çift kör deneysel bir çalışmadır. Araştırmamızda veri toplama aracı olarak Anne Bilgi Formu, Yenidoğan Bilgi Formu, Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (NIPS) ve Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği (YKDÖ) kullanılmıştır. Müdahale grubu yenidoğanlara topuk kanı alınmadan önce anneleri tarafından 3 dakika masaj yapılmış, kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Topuk kanı alınması öncesi, topuk kanı alınması sırasında ve 3 dakika sonrasında bebeklerin ağrı ve konforu NIPS ve YKDÖ ile değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistik, bağımsız gruplarda t-testi, tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi, ki-kare testi, Fisher's Exact testi, Pearson ki-kare exact testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Anne ve bebeklerin tanımlayıcı özellikleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Müdahale ve kontrol grubundaki yenidoğanlarda işlem öncesinde değerlendirilen NIPS puanı, YKDÖ puanı, ağrı ve distres tahminleri açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study is conducted to evaluate the impact of the foot massage given by mothers on the level of pain and comfort in the new-borns from who a heel blood sample is taken. The population of the study consists of mothers and their babies hospitalized at the maternity ward and the delivery room at the State Hospital of Afşin, who are willing to participate in the study. The research sample consists of 128 mothers and their babies (64 for the intervention group and 64 for the control group) meeting the inclusion criteria of the study. This study is a randomized, controlled, double-blind experimental study. In our study, a Mothers' Information Form, a New-Borns' Information Form, the Neonatal Infant Pain Scale (NIPS), and the New-born Comfort Behaviour Scale (NCBS) are used as data collection tools. The new-borns in the intervention group are given a massage by their mothers for 3 minutes before the heel lance, but nothing is applied to the control group. Pain and comfort of the babies are evaluated through the NIPS and the NCBS before, during and 3 minutes after the heel lance. The data obtained is evaluated through the descriptive statistics, the independent samples t-test, the repeated measures two-way analysis of variance, the chi-square test, the Fisher's exact test, and the Pearson's chi-square exact test. No significant difference was detected between the groups in terms of descriptive characteristics of the mothers and the babies (p>0,05). No significant difference was found between the intervention group and the control group of the new-borns in terms of the NIPS scores, the NCBS scores, and the pain and distress predictions evaluated before the procedure (p>0,05).