Fiziksel/bedensel/ortopedik engelli bireylerin yaşam kalitesi, sosyal ve duygusal yalnızlık durumlarının saptanması
Determining the quality of life, social and emotional loneless of physical/corporeal/orthopedic disabled individuals
  1. Tez No: 651208
  2. Yazar: TUNCAY POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmada, fiziksel/bedensel/ortopedik engelli bireylerin yaşam kalitelerini, yalnızlık düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek, yaşam kalitesi üzerinde yalnızlığın etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikteki bu araştırmanın evrenini Erzincan il merkezinde bedensel engelli 18 yaş ve üstü 316 birey oluşturmaktadır. Bireylerin tamamına ulaşılması hedeflendiğinden örneklem yapılmamıştır. Araştırmada engelli bireylerin demografik özelliklerini belirlemeye yönelik“Kişisel Bilgi Formu”, yaşam kalitelerini belirlemek amacıyla“Bedensel Engelliler Yaşam Kalitesi Ölçüm Aracı (WHOQOL-DIS)”, yalnızlık düzeylerini incelemek amacıyla“Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği (SDYÖ)”kullanılmıştır. Veriler yüz yüze anket uygulaması ve saha çalışması yapılarak toplanmıştır. Araştırmanın verileri 2018 (Ocak)- 2019 (Eylül) tarihleri arasında elde edilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıklar incelenirken t testi ve tek faktörlü Anova testlerinden yararlanılmıştır. Yaşam kalitesi ile yalnızlık arasındaki ilişkinin test edilmesinde Pearson Korelasyon ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin WHOQOL-DIS yaşam kalitesi alt boyut toplam puan ortalamaları; ruhsal alan puan ortalaması en yüksek, bedensel alan puan ortalaması en düşük olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to determine the quality of life and loneliness levels of physically/corporeally/orthopedically disabled individuals and factors affecting and to evaluate the effect of loneliness on the quality of life. Materials and Methods: The population of this cross-sectional study consists of 316 corporeally disabled individuals aged 18 and over in Erzincan city center. Since it was aimed to reach all individuals, no sample was made. In the study, the“Personal Information Form”was used to determine the demographic characteristics of the disabled individuals, the Physiological Disability Measurement Tool (WHOQOL-DIS) was employed to determine the quality of life, and the“Social and Emotional Loneliness Inventory (SSDS)”was used to examine loneliness levels. The data were collected through face to face questionnaire application and field study. The data of the study were obtained between 2018 (January) - 2019 (September). While examining the differences between the groups, t test and single factor ANOVA tests were used. Pearson Correlation and Multiple Linear Regression analyzes were used to test the relationship between quality of life and loneliness. Findings. The mean total scores of the WHOQOL-DIS quality of life sub-dimension of the individuals participating in the study; it was determined that the mean score for mental domain was the highest, and the average score for physical domain was the lowest.