Evaluation of the requirement of complex functional forms in ground-motion prediction equations in terms of distance metrics: Regional and global applications
Yer hareketi tahmin denklemlerinde kompleks fonksiyon yapısının gerekliliğinin mesafe türleri cinsinden değerlendirilmesi: Bölgesel ve global uygulamalar
  1. Tez No: 651226
  2. Yazar: OĞUZ SALİH OKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ABDULLAH SANDIKKAYA, DOÇ. DR. ÖZKAN KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışma kapsamında ilk olarak Türkiye ve global ölçekli iki deprem yer hareketi veri tabanı derlenmiştir. Türkiye deprem veri tabanından Joyner-Boore (RJB) ve fay kırığına en yakın mesafe (RRUP) tabanlı yer hareketi tahmin denklemleri (YHTD) türetilerek farklı deprem senaryoları altında karşılaştırmaları yapılmıştır. Türkiye ve Avrupa'da yapılan YHTD uygulamalarında RJB mesafe türü daha basit hesaplama aşamalarına sahip olduğu için araştırmacıların büyük bir kısmı tarafından tercih edilmektedir. Yapılan karşılaştırmalar ışığında, Türkiye ve Avrupa tabanlı YHTD'lerde çok tercih edilmeyen mesafe türü olan RRUP parametresinin de Türkiye için uygunluğu değerlendirilmiştir. Ayrıca RJB ve RRUP denklemlerinin odak merkez (hiposantr) derinliğine bağımlılıkları da artık analizleri yardımıyla yapılmıştır. Çalışmanın diğer etabında ise global deprem veri tabanı kullanılarak basit ve kompleks fonksiyon yapılarındaki denklemlerin değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu aşamada, basit fonksiyon yapısına ilk olarak hiposantr derinliği ve dalma açısı terimleri ve sonrasında da tavan blok terimleri eklenerek kompleks fonksiyon yapısındaki YHTD'ler geliştirilmiştir. Böylelikle kompleks fonksiyon yapısının artıları ve eksileri, RJB ve RRUP tanımlarına bağlı olarak denklemlere bir belirsizlik katılıp katılmadığı ve mesafe türü kaynaklı olası bir epistemik belirsizliğin varlığı da irdelenmiştir. Sonuç olarak kompleks fonksiyon yapısındaki RRUP tabanlı denklemler yerine daha basit yapıdaki RJB tabanlı denklemlerin geliştirilmesinin daha makul bir seçenek olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca denklemlerin medyan tahminlerinde ve standart sapmalarında mesafe türüne bağlı olarak epistemik belirsizliğin varlığı da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish and global scale ground-motion databases are firstly compiled in the scope of the study. Joyner-Boore (RJB) and closest distance to the fault rupture (RRUP) ground-motion prediction equations (GMPEs) are developed from the Turkish ground-motion database and their comparisons are performed under different earthquake scenarios. In the GMPEs application conducted in Turkey and Europe, the RJB distance metric is preferred by a significant part of the researchers because of its simple calculation steps. In the light of comparisons conducted in this study, suitability of the RRUP distance metric that is not preferred in Turkey and Europe is evaluated for its potential use for Turkey. In addition, statistical dependence of the selected RJB and developed RRUP GMPEs to the hypocentral depth term are examined by the help of residual analysis. In the next stage of the study, the evaluations of the basic and complex functional form GMPEs are conducted by employing global ground-motion database. In this stage, the GMPEs in complex functional form are developed by firstly adding the hypocentral depth term and dip terms, and then the hanging wall terms to the basic functional form. In this vein, advantages and disadvantages of complex functional form, the existence of any difference related the definition of RJB and RRUP distances, and the existence of epistemic uncertainty depending on the distance types are evaluated. As a result, development of the RJB based models can be considered as more sufficient with respect to the RRUP based GMPEs. In addition, it is observed that the median predictions and standard deviations of GMPEs include epistemic uncertainty depending on the selected distance metric.